Lato 2025 w Polsce

bialyorzel24.com 3 miesięcy temu

Polska w 2025 roku będzie obfitować w niezwykłe wydarzenia kulturalne, historyczne i artystyczne, które są doskonałym pretekstem do podróży i poznania niezwykłych polskich regionów. Wyruszcie w podróż przez Polskę i odkryjcie, dlaczego warto ją odwiedzić!

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

Początek wakacji otwiera jedna z najbardziej widowiskowych inscenizacji historycznych. W sobotę, 12 lipca, Pola Grunwaldu na Warmii i Mazurach niedaleko Olsztynka ożyją dzięki spektakularnej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Setki rycerzy w lśniących zbrojach, wiernie odtworzone obozowiska i huk mieczy wciągną was w wir wydarzeń z 1410 roku. To widowisko, które każdy miłośnik historii powinien zobaczyć choć raz w życiu.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem należy do największych wydarzeń rekonstruktorskich w Polsce. Fot. POT

Ale Warmia i Mazury to znacznie więcej niż pola bitewne. Region ten to kraina tysiąca jezior, w której można spędzić spokojne chwile na łonie natury. Po emocjonujących wydarzeniach warto odwiedzić chociażby skansen w Olsztynku – gdzie czas płynie wolniej. Potem malowniczy Olsztyn. W okolicach znajdziecie też urokliwe miasteczka, takie jak Lidzbark Warmiński, czy malownicze zakątki idealne na piesze wędrówki i rejsy po jeziorach.

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie

Lublin, miasto które otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 roku już od 24 lipca zamieni się w światową stolicę cyrku współczesnego. A to za sprawą Carnavalu Sztukmistrzów. To niezwykłe wydarzenie, które przenosi sztukę cyrkową na ulice miasta. Pokazy akrobatyczne, klaunady i iluzje zachwycają turystów z całego świata, a magiczna atmosfera festiwalu przyciąga tłumy.

24 lipca Lublin zamieni się w światową stolicę cyrku współczesnego. Fot. POT

Chwile oddechu po cyrkowych atrakcjach znajdziecie w oddalonym o godzinę drogi Kazimierzu Dolnym. To artystyczne miasteczko nad Wisłą słynie z pięknych wąwozów, takich jak Wąwóz Korzeniowy oraz z niezwykłej atmosfery, która inspiruje od pokoleń.

Nie zapomnijcie zajrzeć także do Nałęczowa, uzdrowiskowego klejnotu Lubelszczyzny. Termy, Park Zdrojowy i muzeum Stefana Żeromskiego sprawią, iż na chwilę zwolnicie tempo i zanurzycie się w spokoju tego miejsca.

Żagle 2025 Szczecin

Regaty w Szczecinie co roku przyciągają wielu miłośników żeglarstwa. Fot. POT

Natomiast na Pomorzu Zachodnim, w Szczecinie czekają morskie klimaty. W dniach 15-17 sierpnia miasto zaprasza na święto żeglarskie – Żagle 2025. Wały Chrobrego i Łasztownia zamieniają się w przestrzeń pełną majestatycznych żaglowców, jachtów i oldtimerów. Na uczestników czekają pokazy żeglarskie, koncerty oraz możliwość zwiedzania okrętów. Ze Szczecina łatwo dostaniecie się do bałtyckich kurortów Pomorza Zachodniego, takich jak Świnoujście, Międzyzdroje, czy Kołobrzeg.

Jarmark św. Dominika w Gdańsku

Na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku można nabyć m.in. biżuterię z bursztynu. Fot. POT

Na zakończenie warto zajrzeć do Gdańska na Jarmark św. Dominika. To jedno z najstarszych i najbardziej znanych wydarzeń tego typu na świecie, które przyciąga turystów swoim unikalnym klimatem. Uliczki Głównego Miasta wypełniają się stoiskami z rękodziełem, antykami i regionalnymi przysmakami, a w tle rozbrzmiewają koncerty i występy artystyczne. W 2025 roku impreza trwać będzie od 26 lipca do 17 sierpnia. Gdańsk to jednak tylko początek przygody. Trójmiasto, z Gdynią i Sopotem, to idealne miejsca na wakacyjny wypoczynek. W Gdyni znajdziecie nowoczesne muzea i porty, które zachwycą miłośników morskich klimatów, a Sopot z najdłuższym drewnianym molo w Europie oferuje relaks na plaży i wieczorne rozrywki.

POT

Idź do oryginalnego materiału