Lato i witamina D? Badaj, suplementuj i... uważaj

5 godzin temu
Choć za oknami mamy pełnię słonecznego lata i termometry wskazują wysokie temperatury to eksperci zachęcają do suplementacji witaminy D. Zalecają, aby badać jej poziom we krwi i stosować suplementację choćby w najbardziej słonecznych miesiącach. Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona. Dlaczego? Bo to czy wraz ze słońcem dostarczamy wystarczająco wiele witaminy D zależy od wielu czynników. Często bywa i tak, iż choćby w słoneczne dni nasze ciało może nie produkować jej wystarczająco dużo.

Witamina D (głównie D3 u ludzi) powstaje w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Na jej syntezę wpływa szereg zmiennych. Ile jej produkujemy zależy od szerokości geograficzna, zanieczyszczenia powietrza, używanie kremów z filtrem UV. Znaczenie ma choćby wiek i pigmentacja skóry. Poza tym wiele osób unika zbyt często przebywania na słońcu, aby uniknąć, poparzenia i ewentualnych nowotworów skóry.

Po co nam jest witamina D? Przede wszystkim jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kojarzona jest przede wszystkim z gospodarką wapniowo-fosforanową, co przekłada się na zdrowie kości. Jednak jej rola jest znacznie szersza – wpływa na procesy immunologiczne, wspierając układ odpornościowy, a także odgrywa niedocenioną rolę w zdrowi
Idź do oryginalnego materiału