Laureaci "Jawora" już wybrani. Zaprezentują się w czerwcu

1 rok temu
Zdjęcie: Laureaci „Jawora” już wybrani. Zaprezentują się w czerwcu


Laureaci ogólnopolskiego konkursu dla twórców i artystów ludowych „Jawor – u źródeł kultury” wybrani. Jurorzy, podczas dwudniowego posiedzenia w Kielcach wybierali spośród zwycięzców rywalizacji, zgłoszonych przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

Artyści i twórcy występowali w konkursach, prowadzonych w całym kraju, w czterech kategoriach: zespół ludowy, kapela ludowa, solista (śpiewak lub instrumentalista) oraz rękodzieło ludowe. W skład gremium weszły osoby zajmujące się kulturą i sztuką ludową, w tym przedstawiciele Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

– Wygrali najlepsi – powiedziała przewodnicząca komisji, dr Aneta Obrony, dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

– Do konkursu zgłoszono 41 propozycji z 14 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Te propozycje były bardzo zróżnicowane, ale nie wszystkie spełniały kryteria i nie wszystkie wpasowały się w termin „ludowy”. Mieliśmy też przykłady muzyki biesiadnej, muzyki weselnej z różnymi innymi gatunkami. To wywołało wiele refleksji i interesujących rozmów, które przyniosą dużo wartości i owoców w przyszłorocznej edycji. Ostateczny werdykt został uzgodniony i myślę, iż wygrały te zespoły, które rzeczywiście w tej edycji były najlepsze – przyznała przewodnicząca.

W obradach wziął udział także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński. Jak powiedział, Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” to jeden z najważniejszych podarunków Radia Kielce dla całej polskiej kultury.

– Udowadniamy tym wielkim przedsięwzięciem jakim jest „Jawor – u źródeł kultury”, iż kultura ludowa i sztuka ludowa mogą i muszą być kulturą wysoką. To jest potrzebne polskiej tożsamości i o polskiej tożsamości zaświadcza. Gdybyśmy tego nie robili, gdyby nie było „Jawora” w tak znakomitym wydaniu, to nasza kondycja narodowa by karlała. To jest nasz święty obowiązek, pięknie przez kielecką rozgłośnię odczytany – stwierdził Szymon Giżyński.

Wiceminister dodał też, iż jury posiada ogromną wiedzę na temat kultury i sztuki ludowej, co przekłada się wysoki poziom festiwalu.

– Dzisiejsi jurorzy to najwspanialsi znawcy tej tematyki w skali całego kraju. To jest też autorytet samego „Jawora”, bo jeżeli z takich rąk dostaje się nagrody i pochwały to znaczy, iż ta adekwatna hierarcha została z najwyższą precyzją dotrzymana – zaznaczył wiceminister.

Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” rozpocznie się 17 czerwca, a zakończy 18 czerwca w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, gdzie najlepsi otrzymają nagrody ministra kultury i dziedzictwa narodowego, profesora Piotra Glińskiego. Wtedy też odbędzie się koncert galowy, w którym wezmą udział wszyscy laureaci konkursów lokalnych, prowadzonych przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

Patronat honorowy nad Ogólnopolskim Festiwalem Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” objął minister kultury i dziedzictwa narodowego, profesor Piotr Gliński.

Festiwal jest wspierany przez Narodowe Centrum Kultury, które jest partnerem Polskiego Radia Kielce – głównego organizatora Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na specjalnym portalu festiwaljawor.pl.


Idź do oryginalnego materiału