Lech z brązowym medalem. Kolejorz pokonał Jagiellonię 2:0

Piłkarze Lecha Poznań zakończyli sezon na trzecim miejscu. Kolejorz zapewnił sobie miejsce na pudle po zwycięstwie 2:0 z Jagiellonią Białystok. Bramki dla poznaniaków zdobyli Artur Sobiech i Lubomir Satka.

W sobotę, 27 maja na stadionie przy ulicy Bułgarskiej Lech Poznań podejmował Jagiellonię Białystok w ramach ostatniej kolejki PKO BP Ekstraklasy. Kolejorz potrzebował zwycięstwa, by ukończyć rozgrywki na trzeciej lokacie. W korespondencyjnej walce o zajęcie miejsca na pudle lechici rywalizowali z Pogonią Szczecin.

Przed rozpoczęciem spotkania pożegnani zostali zawodnicy, którzy po sezonie 2022/2023 opuszczą poznańską drużynę – Michał Skóraś i Lubomir Satka. Piłkarze ci otrzymali pamiątkowe koszulki od Piotra Rutkowskiego i Tomasza Rząsy.

Ponad 100 meczów w barwach i dziś wybiegli na murawę Stadionu Poznań po raz ostatni. Panowie, dziękujemy!
_____#ESA | #LPOJAG pic.twitter.com/y19VblsdUj

— Lech Poznań (@LechPoznan) May 27, 2023

Co ciekawe, trener John van den Brom w pierwszej jedenastce znalazł miejsce dla Artura Sobiecha i znajdującego się w świetnej formie strzeleckiej Filipa Marchwińskiego. Ten drugi zagrał na „dziesiątce”.

Dominacja Lecha

Lechici zaczęli mecz od mocnego uderzenia. Zaraz po pierwszym gwizdku przejęli inicjatywę, zagrażając bramce Sławomira Abramowicza. W drugiej minucie publiczność przy Bułgarskiej wstała z krzeseł, ale piłka po strzale Pedro Rebocho uderzyła jedynie w boczną siatkę.

W kolejnych minutach piłkarze Kolejorza utrzymywali się z piłką na połowie Jagiellonii, ale nie udało im się skonkretyzować swoich akcji. W 10. minucie groźne uderzenie sprzed pola karnego oddał Marchwiński, jednak piłka przeleciała nad bramką białostoczan.

Dwie minuty później piłkarze Jagiellonii ruszyli z groźną kontrą. Marc Gual znalazł się w sytuacji, w której miał dwóch swoich kolegów przeciwko dwóm obrońcom Lecha. Hiszpan podając do Jesusa Ilmaza, nie zauważył, iż jego partner jest na pozycji spalonej.

W dalszej części spotkania lechici utrzymywali piłkę na połowie gości. Raz po raz pojawiali się w polu karnym Jagiellonii, ale nie miało to wpływu na wynik spotkania.

Do 29. minuty Lech bił głową w mur. Filip Dagerstal popisał się fenomenalnym podaniem, po którym piłka przeszła przez środek boiska. Doskoczył do niej Artur Sobiech, który znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Jagiellonii. Napastnik Lecha nie zmarnował okazji i wyprowadził poznaniaków na prowadzenie 1:0.

Piękne podanie Dagerståla i pewne wykończenie Artura Sobiecha! Lech Poznań prowadzi z Jagiellonią Białystok 1:0!

— CANAL+ SPORT (@CANALPLUS_SPORT) May 27, 2023

Ostatecznie Lech schodził do szatni z wynikiem, zapewniającym trzecie miejsce w tabelii.

Lech z brązowym medalem. Kolejorz pokonał Jagiellonię (fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl)

Świetne pożegnanie Satki

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił. Lech wciąż kontrował spotkanie, utrzymując się z piłką na połowie Jagiellonii. Na boisku kilka się działo. W 53. minucie żółtą kartką po faulu na Velde został ukarany Bojan Nastić.

Chwilę później Lech przypuścił groźną akcję. Skóraś otrzymał piłkę w środkowej strefie, po czym zagrał do Jaspera Karlstroma. Szwed jednak spudłował, a Lech rozpoczął grę od rzutu różnego. Joel Pereira rozegrał niekonwencjonalnie ten stały fragment gry. Podał do Radosława Murawskiego, który tuż przy linii bramkowej odegrał do Lubomira Satki. Słowak podwyższył prowadzenie na 2:0.

Satka podwyższa na 2:0! @LechPoznan efektownie żegna się z kibicami w ostatniej kolejce @_Ekstraklasa_!

W 60. minucie w doskonałej okazji znalazł się Velde. Norweg ponownie przeniósł piłkę nad bramką białostoczan.

Druga bramka podcięła skrzydła gościom z Białegostoku. Dopiero w 73. minucie oddali oni strzał, który z łatwością obronił Bednarek.

Minutę później swoją okazję miał Sobiech, jednak napastnik Lecha nie był w stanie pokonać Abramowicza.

W 75. minucie boisku opuścili Skóraś i Karlstrom. Dla Skórasia był to ostatni występ w koszulce Lecha przed przenosinami do Belgii.

W 79. minucie na boisku pojawił się też Joao Amaral, który również po sezonie opuści poznańską drużynę. Z kolei w 85. minucie poznańscy kibice mieli okazję, by pożegnać Pedro Rebocho i Artura Sobiecha. W ich mniejsce zameldowali się Barry Douglas i Filip Wilak.

W 89. minucie Wilak otrzymał prostopadłe podanie, po czym popędził na bramkę Abramowicza. Młodzieżowiec Lecha został sfaluowany w polu karny przez Israela Puerto, który w efekcie otrzymał drugą żółtą kartkę. Do piłki ustawionej na 11. metrze podszedł Velde, ale uderzył tak, iż bramkarzowi białostoczan udało się odbić futbolówkę.