Coraz więcej dzieci i młodzieży boryka się z problemami zdrowia psychicznego.
Aleksandra Olawska–Szymańska, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży informuje, iż z tymi problemami walczy 20, a choćby 25 proc. dzieci i młodzieży. Najczęściej są to problemy lękowo – depresyjne.
Jak dodaje specjalistka, przyczyn depresji jest wiele.
– Z jednej strony dojrzewanie człowieka i towarzyszący temu kryzys hormonalny. Przyczyną jest także funkcjonowanie dzisiejszego świata, presja czasu, rozluźnienie struktury rodzinnej, trudności w relacjach rówieśniczych. Objawami depresji są obniżenie nastroju, bardzo silny lęk, wypadanie z ról społecznych, absencje szkolne, niechęć do obowiązków, wycofywanie się z funkcjonowania, aż wreszcie samookaleczenia, czy próby samobójcze, wylicza Aleksandra Olawska – Szymańska.
Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty przypomina, iż od ubiegłego roku szkolnego w każdej szkole zatrudniony jest psycholog.
– Treści związane ze zdrowiem psychicznym są realizowane w szkołach w ramach podstawy programowej począwszy od edukacji przedszkolnej, gdzie dzieci uczą się podstawowych nawyków dbałości o zdrowie. W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w ramach takich przedmiotów jak przyroda, biologia, wychowanie do życia w rodzinie, czy wychowanie fizyczne uczą się wyrażać swoje emocje, rozwiązywać konflikty i nawiązywać dobre relacje, mówi Katarzyna Nowacka.
Do zwiększenia się liczby młodych osób chorujących na depresję przyczyniła się też pandemia, przyznał Zbigniew Koniusz.
– Pandemia i zdalne lekcje na jakiś czas spowodowały odizolowanie się rówieśników od siebie. Nie bez znaczenia jest też tutaj nowa technologia, z której bardzo chętnie korzystają młode osoby kosztem relacji rówieśniczych, dodał Zbigniew Koniusz.
Konferencja pt. ,,Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci i młodzieży” odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.