Lekarze, pielęgniarki i ratownicy z Końskich przeszkolą się z medycyny pola walki

2 dni temu
Zdjęcie: Lekarze, pielęgniarki i ratownicy z Końskich przeszkolą się z medycyny pola walki


Lecznica w Końskich dołączyła do programu „Szpital Przyjazny Wojsku”. Zakłada on przygotowanie cywilnych placówek medycznych do wojny lub innej sytuacji kryzysowej.

Anna Gil dyrektorka Specjalistycznego Szpitala im. Świętego Łukasza mówi, iż porozumienie pozwoli poszerzyć szkolenie personelu z medycyny pola walki.

-To jest zupełnie inna medycyna. Będziemy mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach w placówkach symulacyjnych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Takich umiejętności i wiedzy nie znajdzie się w książkach – uważa.

Anna Gil dodaje, iż żołnierze i członkowie ich rodzin będą dla szpitala w Końskich pacjentami szczególnymi.

-Taki jest pomysł, żeby szczególną opieką otoczyć żołnierzy i ich rodziny. Nie ma jeszcze dokładnych wytycznych, więc realizujemy normalnie przyjęcia pacjentów, ale na pewno żołnierze będą traktowani priorytetowo – zapewnia.

Grzegorz Piec, starosta konecki uważa, iż przystąpienie szpitala do programu pozwoli na rozwój lecznicy.

– Szpital w Końskich jest jednym z niewielu ośrodków w Polsce, które zakwalifikowały się do programu. Z jednej strony zapewnimy lepszą opiekę zdrowotną żołnierzom i ich rodzinom, a z drugiej będziemy mieli placówką przygotowaną na wypadek wojny i sytuacji kryzysowych – mówi starosta.

Do programu „Szpital Przyjazny Wojsku” przystąpiło na razie 25 placówek medycznych w Polsce. Są to przede wszystkim lecznice ze wschodu kraju. Z województwa świętokrzyskiego oprócz Końskich, wybrano również szpital w Sandomierzu.



Idź do oryginalnego materiału