Lewin Brzeski walczy ze skutkami powodzi. Pilnie potrzebne osuszacze i agregaty prądotwórcze

1 tydzień temu

Woda utrzymuje się jeszcze w niektórych rejonach w samym Lewinie Brzeskim. Wciąż częściowo zalany jest Wronów. Najpilniej potrzebne są teraz powodzianom osuszacze i agregaty prądotwórcze. Przypominamy, iż gmina wyznaczyła specjalnych koordynatorów, którzy mają na różnych polach pomagać mieszkańcom.

– Woda w Lewinie utrzymuje się na około kilka 3% powierzchni miasta. W gminie zalany pozostało częściowo Wronów. Wczoraj (środa 24.09) żołnierze usunęli usterkę i uzupełnili wały, więc nie ma już napływu wody. Woda utrzymuje się wciąż w najniższych miejscach oczyszczalni ścieków. Nie możemy, niestety, włączyć odprowadzalnika oczyszczonych ścieków do rzeki Nysy, bo jest przez cały czas za wysoki poziom wód i grozi to tzw. „cofką”. Apeluję o osuszacze. Tego potrzebujemy każdą ilość na „gwałt”. – informuje burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara.

Według komunikatu na stronie gminy najważniejsze dzisiejsze wydarzenia to:

  1. We Wronowie zabezpieczona została wyrwa w wale przeciwpowodziowym i cały czas trwa wypompowywanie wody z miejscowości.
  2. Pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej nieprzerwanie od 23 września przyjmują wnioski pomocowe. Łącznie zarejestrowanych zostało 733 wniosków na kwotę 2000 zł ora 355 wniosków na kwotę 8000 zł.
  3. Na bieżąco wywożone są odpady wielkogabarytowe.
  4. Od jutra 26 września 2024 planowane jest wywożenie worków typu big-bag.

Uwaga!!! istotny komunikat Urzędu Gminy Lewin Brzeski

Ocena stanu technicznego budynków przez nadzór budowlany

Szanowni Mieszkańcy! Od wtorku 24 września 2024 roku nadzór budowlany rozpoczął przeglądy zalanych budynków w celu sprawdzenia możliwości ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.

Zespoły nadzoru budowlanego z całego kraju oceniają stan techniczny budynków, które zostały zalane. Inspektorzy wykonują te zadania całkowicie BEZPŁATNIE. Posiadają oni legitymacje służbowe i co istotne, po wykonanej ocenie nie wymagają złożenia żadnych podpisów na dokumentach!

Przypominamy, iż w celu sprawniejszego działania i szybszego usuwania skutków powodzi władze gminy wyznaczyły koordynatorów gminnych. Każdy z nich zajmuje się innym obszarem działań. Do nich powinni się zgłaszać mieszkańcy gminy potrzebujący pomocy lub informacji. Począwszy od spraw związanych z żywnością czy środkami chemicznymi, a skończywszy na kontakcie z wolontariuszami i pomocą w wypełnianiu wniosków pomocowych.

Lista koordynatorów

Koordynator ds. żywności, środków chemicznych i suchych (łopaty, grabie, miotły, itp.) oraz OSP – Zbigniew Jurcewicz, tel. 884 991 431

Koordynator ds. osuszaczy – Rafał Poziemski, tel. 728 473 322

Koordynator ds. Przedsiębiorców – Aleksandra Lipka, tel. 504 083 587

Koordynator ds. szacowania strat – Marcin Kulesza, tel. 504 083 496

Koordynator ds. Wolontariuszy – Dominika, tel. 500 319 099

Koordynator ds. darowizn i wpłat finansowych – Marzena Demska, tel. 608 654 690

Koordynator ds. funkcjonowania oświaty – Beata Hargot, tel. 668 472 339

Koordynator ds. komunalnych, oczyszczania miasta – Joanna Mokrzan, tel. 600 254 276

Koordynator ds. socjalnych (zakwaterowanie i wyżywienie Wolontariuszy) – Wojciech Najda, tel. 605 241 233

Koordynator ds. rolnictwa – Elżbieta Juszczak-Derzypolska, tel. 601 421 529

Koordynator ds. społecznych (wnioski pomocowe) – Alicja Cieślik, tel. 513 335 262

Idź do oryginalnego materiału