Rok 2024 jest wyjątkowy, ponieważ świętujemy 20-lecie Wielkopolski w Unii Europejskiej.
Przez ostatnie dwie dekady nasz region zyskał nie tylko na atrakcyjności turystycznej, ale także na jakości życia mieszkańców. Projekty wspierane przez Unię Europejską przyczyniły się do rozwoju infrastruktury, ochrony środowiska oraz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. LGD zamyka ten okres z 39 nowymi firmami, 32 projektami na rozwój działalności gospodarczej i aż 65 nowymi miejscami pracy, nowymi świetlicami i miejscami rekreacji.
3 stycznia podpisaliśmy umowę na wsparcie nowej Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez Społeczność. Wartość umowy przekracza 4,5 miliona Euro i umożliwi ogłaszanie naborów z trzech funduszy: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFROW), Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
W październiku ogłosiliśmy nabory w ramach EFRR na projekty związane z rozwojem infrastruktury kultury oraz EFS+ na przedsięwzięcia: „Otwarta na Młodych, tętniąca życiem świetlica wiejska” oraz „ATUT - Aktywny, Towarzyski, Utalentowany, Twórczy Senior w Krainie Trzech Rzek”, na projekty wspierające instytucje kultury oraz aktywizujące Seniorów i Młodzież.
Wnioski będą oceniane przez Radę LGD, która składa się z 15 osób reprezentujących wszystkie gminy członkowskie i trzy sektory: publiczny, gospodarczy i społeczny.
W dniach 4-5 listopada członkowie Rady zostali przeszkoleni z zasad realizowania projektów w ramach ogłoszonych naborów. Gminę Ryczywół w Radzie LGD reprezentują: Ewelina Mulka, Sylwia Sadowska-Suszek, i Grażyna Wendlandt, Michał Bogacz. Grażyna Foedke jest wiceprezes zarządu LGD, a Magdalena Swoboda - przewodniczącą Komisji rewizyjnej.
Koniec roku to również zakończenie tegorocznej edycji programu „Działaj Lokalnie” PAFW. Trzy podmioty z gminy Ryczywół zrealizowały interesujące projekty: Stowarzyszenie Aktywni Razem w ramach inicjatywy „Ścieżkami zmysłów i zapachów” zorganizowało cykl warsztatów z refleksologii i aromatoterapii. Zajęcia z refleksologii polegały na stymulacji stóp na ścieżce zmysłów i oddziaływaniu na 4 strefy zmysłów. Uczestnicy warsztatów z aromaterapii uczyli się jak samemu wykonać naturalne olejki eteryczne i wykorzystać je w celu pozytywnego oddziaływania na nastrój, umysł i zdrowie fizyczne.
„Krowa, kapsle czy dwa ognie?” to projekt Koła Gospodyń Wiejskich
w Wiardunkach, którego głównym celem było przypomnienie zapomnianych gier i zabaw plenerowych z lat 70/80/90. W okresie od czerwca do sierpnia zorganizowano turnieje gry „w dwa ognie” i „palanta”, oraz wspólne gotowanie zupy w kociołku. Na zakończenie projektu organizatorzy i uczestnicy spotkali się przy ognisku.
Trzecią inicjatywę pn: „Młodzi górą” realizowało Koło Gospodyń Wiejskich „Entuzjastki” z Ludom. W ramach projektu zorganizowano naukę i turniej piłki plażowej, pieczenie gofrów i kino plenerowe, kiszenie kapusty. Nie zabrakło integracji międzypokoleniowej – zaplanowano wspólne planszówki, szachy, łamigłówki i gry logiczne. W grudniu młodzież razem z członkiniami KGW upiekła pierniczki, którymi obdarowano osoby starsze. Zwieńczeniem projektu była wspólna gra i zabawa, zorganizowana na obornickiej kręgielni.
W nadchodzącym roku 2025 LGD Kraina Trzech Rzek planuje ogłaszać nabory na podejmowanie działalności gospodarczej oraz rozwijanie istniejących firm. Zaplanowano również wsparcie dla infrastruktury publicznej oraz Liderów lokalnych społeczności.
Rok 2024 był pełen wyzwań i sukcesów, a nasze Stowarzyszenie, dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, mogło realizować wiele przedsięwzięć i stawiać sobie ambitne cele na 2025 rok.