Liceum i przedszkole zlikwidowane, a stanowisko dyrektorskie obsadzone. Od września nowy zespół szkół ze sprawdzonym kierownictwem

2 godzin temu

Borecki samorządw I półroczu 2026 roku zajął się uporządkowaniem sieci placówek oświatowych, funkcjonujących na terenie gminy. Zlikwidowano liceum ogólnokształcące a także oddział przedszkolny w Zalesiu czyli placówki oświatowe, wchodzące w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wlkp. Ostateczne decyzje zapadły na sesji rady miejskiej, 18 czerwca.
Liceum ogólnokształcące to szkoła, do której od wielu lat nie prowadzono naboru, co wiązało się z brakiem zainteresowania uczniów. Uznano, iż prowadzenie tak zwanych martwych szkół jest bezcelowe, a ich likwidacja jest formalnością.
Borecki samorząd, jako organ prowadzący placówkę uzyskał pozytywną opinię Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w sprawie likwidacji „ogólniaka” w Borku Wlkp., który dotychczas wchodził w skład zespołu szkolno-przedszkolnego.

W skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wielkopolskim wchodziło przedszkole samorządowe, które funkcjonowało w Zalesiu. W tek sytuacji również organ prowadzący może podjąć decyzję o likwidacji przedszkola z końcem roku szkolnego. Jest warunek - powinien zapewnić wychowankom możliwość kontynuowania edukacji w innym publicznym przedszkolu tego samego typu.
Decyzja o likwidacji Przedszkola Samorządowego w Zalesiu została podjęta z uwagi na zmniejszającą się liczbę dzieci w wieku przedszkolnym w miejscowości Zalesie i jego obwodzie.
Obecnie w roku szkolnym 2025/2026, w strukturze organizacyjnej przedszkola znajduje się jeden oddział, do którego uczęszcza jedynie 10 dzieci, w tym jedno dziecko z gminy Piaski. Utrzymanie placówki przy tak niskim poziomie obłożenia wiąże się z nadmiernymi kosztami operacyjnymi, w przeliczeniu na jednego wychowanka, co stanowi istotne obciążenie dla budżetu gminy - czytamy w uzasadnieniu do uchwały w sprawie likwidacji tej samorządowej placówki oświatowej.
Gmina, jak zapewnił włodarz, skutecznie poinformowała rodziców o zamiarze zamknięcia przedszkola. Wszyscy wychowankowie mają możliwość kontynuowania edukacji na terenie gminy Borek Wlkp., chociażby w Przedszkolu Samorządowym "Pod Dębem" w Karolewie.
Dzieciom zostanie zagwarantowany bezpłatny i bezpieczny transport do nowej placówki oraz odpowiednie wsparcie w procesie adaptacji do nowego otoczenia. W ramach działań wspierających przewiduje się organizację zajęć integracyjnych oraz objęcie dzieci dodatkową opieką psychologiczną, co pozwoli zminimalizować ewentualne trudności wynikające ze zmiany miejsca edukacji - przekonywano radnych w uzasadnieniu do uchwały.

Na ostatnim posiedzeniu rady miejskiej, podczas głosowania nad projektami uchwał dotyczących wyłączenia z zespołu szkolno-przedszkolnego „ogólniaka” i przedszkola, a następnie ich likwidacji, uchwały poparło 14 radnych (wszyscy obecni na sesji). Nie było głosów sprzeciwiających się, zatem placówki będą funkcjonować tylko do 31 sierpnia 2026 r.
Po likwidacji przedszkola i liceum ogólnokształcącego, zmieniła się struktura organizacyjna zespołu szkół. Inny jest też charakter realizowanych w placówce zadań oświatowych.

Zatem radni uznali, iż konieczna jest zmiana nazwy, gdyż - zgodnie z aktualną strukturą organizacyjną od nowego roku szkolnego 2026/2027 nie będzie działał już Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borku Wlkp. Dostosowując nazwę instytucji do rodzaju realizowanych przez nią zadań oświatowych, instytucji nadano nazwę Zespół Szkół w Borku Wlkp. Utworzona, w ten sposób, przez radę miejską placówka, zacznie funkcjonować formalnie od 1 września 2026 r.

W skład zespołu szkół, przy ul. Szkolnej w Borku, wchodzą

Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Borku Wlkp.

Branżowa Szkoła I Stopnia w Borku Wlkp.

Nazwa w sposób bardziej przejrzysty i jednoznaczny odzwierciedla funkcjonowanie zespołu jako jednostki skupiającej szkoły prowadzone przez gminę Borek Wielkopolski. Zmiana ma charakter porządkowy i organizacyjny, nie wpływa na zakres działalności placówki, jej zadania statutowe, strukturę organizacyjną, prawa i obowiązki uczniów, rodziców oraz pracowników - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Kto będzie dyrektorem szkoły z nową nazwą? Zarządzenie dotyczące konkursu na to stanowisko borecki burmistrz wydał w marcu 2026 roku. W ogłoszeniu umieszczono dodatkowe informacje, związane z prowadzoną wówczas procedurą likwidacji liceum w Borku oraz przedszkola samorządowego. Zaznaczono, iż w konsekwencji od 1 września 2026 r., placówka będzie funkcjonować pod nową nazwą. W wyznaczonym terminie ofertę złożył jedynie Władysław Hałas, dotychczasowy wieloletni, dyrektor zespołu szkolno-przedszkolnego w Borku. Ubiegał się o stanowisko na kolejne 5 lat.
W konkursie, jak informuje urząd miejski, wykazał się wiedzą z zakresu oświaty i dużym doświadczeniem w zarządzaniu szkołą.
Przypomnijmy, iż Władysław Hałas pełni funkcję dyrektora boreckiej szkoły od 2007 roku.

W czwartek, 25 czerwca burmistrz Borku Wielkopolskiego Janusz Sikora wręczył Władysławowi Hałasowi akt powierzenia stanowiska dyrektora Zespołu Szkół w Borku Wielkopolskim na kolejną pięcioletnią kadencję. Życzył dalszych sukcesów w kierowaniu placówką, jak najlepszych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej i organizacyjnej oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

Idź do oryginalnego materiału