Likwidacja „starego” dworca w Lublinie odłożona w czasie. Marszałek milczy, a miasto czeka na oficjalne stanowisko

2 godzin temu
Zdjęcie: Pasażerowie wsiadający do autokaru na „starym” dworcu PKS przy al. Tysiąclecia w Lublinie | fot. DW


Lubelskie Dworce, spółka podległa marszałkowi, niespodziewanie zmieniła plany dotyczące likwidacji dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie. Zamiast zamknięcia pod koniec lutego, obiekt ma działać do końca roku, a być może choćby dłużej. Decyzja zapadła bez oficjalnego komunikatu dla miasta, które wciąż czeka na stanowisko marszałka. Co stoi za tą nagłą zmianą?

Wracamy do poruszanej już przez nas w ostatnich dniach sprawy zmiany planów dotyczących wygaszenia „starego” dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie. Obiekt, zarządzany przez spółkę Lubelskie Dworce, podległą marszałkowi województwa, miał zakończyć działalność z końcem lutego. Pod koniec grudnia 2024 r. Zarząd Województwa Lubelskiego wspólnie z zarządem spółki Lubelskie Dworce podjął decyzję ws. wydłużenia terminu korzystania przez przewoźników z dworca PKS przy al. Tysiąclecia do końca lutego 2025 r. Jeszcze w styczniu ówczesny prezes spółki, Tomasz Tokarski, podtrzymywał te informacje.

Teraz okazuje się, iż te plany uległy zmianie – na trzy tygodnie przez planowanym wygaszeniem. Lubelskie Dworce zdecydowały, iż obiekt będzie funkcjonował co najmniej do końca roku, a być może, jak ustaliliśmy nieoficjalnie, jeszcze dłużej. Co istotne, decyzja ta zapadła po odwołaniu Tomasza Tokarskiego ze stanowiska prezesa i powołaniu jego następczyni, byłej europosłanki PiS Beaty Mazurek. Zmiana na „fotelu” spółki podległej marszałkowej nastąpiła 1 lutego. Przewoźnicy, którzy dotąd zwlekali z przenosinami na nowy Dworzec Lublin do ostatniej chwili, otrzymali w ostatnich dniach aneksy do umów.

Nasz poprzedni materiał: Zaskakujący zwrot akcji w sprawie wygaszenia starego dworca PKS w Lublinie. Lubelskie Dworce zmieniają zdanie

Przewoźnicy na „starym” dworcu PKS przy al. Tysiąclecia w Lublinie | fot. DW

„Kasa, misiu, kasa”

Na nasze pytania dotyczące nagłej zmiany decyzji Lubelskie Dworce do tej pory nie udzieliły odpowiedzi. Krótkiego wyjaśnienia w tej sprawie udzielił jedynie rzecznik prasowy marszałka, Remigiusz Małecki.

„W związku z podjętymi działaniami mającymi na celu aktualizację w zakresie rzeczowo-finansowym nieruchomości będących własnością Województwa Lubelskiego, zarządzanych przez spółkę Lubelskie Dworce, oraz odpowiadając na prośby przewoźników, podjęto decyzję o wydłużeniu okresu prowadzenia działalności dworcowej. Na obecnym etapie nie wskazujemy ostatecznego terminu wygaszenia działalności” – poinformował w przesłanym do naszej redakcji komentarzu.

Wizyta marszałka Jarosława Stawiarskiego na pierwszych urodzinach Dworca Lublin | fot. Łukasz Frączek, UMWL

Z danych spółki Lubelskie Dworce wynika, iż na stan z 11 lutego o pozostanie na „starym” dworcu wystąpiło 9 przewoźników. Rozmowy z kolejnym trwają. Oznacza to, iż przez kolejne miesiące (a może i lata? – red.) w Lublinie będą funkcjonować dwa dworce autobusowe – „stary” przy al. Tysiąclecia, obok Zamku, oraz „nowy” Dworzec Lublin przy ul. Dworcowej, obok dworca kolejowego.

Miasto: oficjalnie nic o tym nie wiemy

W odpowiedzi na nasze zapytanie, stanowisko w sprawie zmiany decyzji o likwidacji dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia przedstawiła Monika Fisz, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie. Jak podkreśliła, komentarz dotyczy wyłącznie doniesień medialnych, ponieważ miasto nie otrzymało oficjalnych informacji ani ze strony Lubelskich Dworców, ani służb marszałka Województwa Lubelskiego. Jedyną informacją, która trafiła do jednostki, był mail od przewoźnika, wskazujący, iż pasażerowie wspomnieli o możliwości dalszego funkcjonowania dworca przy al. Tysiąclecia.

Miasto kontynuuje swoje działania, zgodnie z planem, aby zapewnić sprawną obsługę przewoźników przenoszących swoje kursy na nowy Dworzec Lublin.

Dworzec Lublin | fot. Dworzec Lubln

„Ze swojej strony ukierunkowaliśmy działania w celu sprawnego zakończenia procedury przeniesienia na Dworzec Lublin przewoźnikom, którzy wnioskowali o uzgodnienie zasad korzystania z obiektu. Wydaliśmy promesy, przydzieliliśmy ich do stanowisk odpraw, a dane poszczególnych kursów prowadziliśmy do systemu zarządzania dworcem. Co więcej, od 1 marca zmieniliśmy choćby przydział dyspozytorów, aby wspierać nowych przewoźników w poruszaniu się po dworcu i zapewnić płynność odpraw pasażerów” – informuje Monika Fisz, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Obecnie w procedurze przenosin znajduje się około 30 przewoźników krajowych, głównie kursujących na północ Lubelszczyzny, do takich miast jak Łęczna, Lubartów, czy Biała Podlaska.

Idź do oryginalnego materiału