Linie KLM i Kraków Airport świętują

5 godzin temu

W najbliższą niedzielę, 18 maja 2025 r. – Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze KLM i Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice świętują wspólny jubileusz – 10-tą rocznicę inauguracji trasy Kraków – Amsterdam. Kraków był drugim (po Warszawie) miastem w Polsce, a zarazem pierwszym portem regionalnym z uruchomionym połączeniem KLM, które w tej chwili stanowi istotny kierunek w europejskiej siatce przewoźnika.

Trasa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Małopolski, jak i odwiedzających Kraków zagranicznych turystów. Dziś, po 10 latach korzysta z niej ponad 140 tysięcy pasażerów rocznie, którzy mają do dyspozycji najwięcej w Polsce, bo aż 34 loty tygodniowo do Amsterdamu, a stamtąd setki możliwości lotów w świat.

Już od 10 lat KLM regularnie łączy Kraków z Amsterdamem oferując w tej chwili 4 do 5 bezpośrednich lotów dziennie. Korzystają z nich zarówno mieszkańcy całej Małopolski, którzy podróżują do Amsterdamu i po przesiadce dalej w świat, jak też zagraniczni turyści, wśród których Kraków cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Początkowo podróżni mieli do dyspozycji jeden lot dziennie (siedem lotów tygodniowo).

Rosnąca popularność trasy zachęciła linię do inwestycji w obiecujące połączenie, dlatego po niespełna roku linia wzmocniła swoją pozycję w Krakowie, dodając drugi rejs dziennie – tym razem w porannej porze – który umożliwił korzystne połączenia przesiadkowe w Amsterdamie. W kolejnych latach oferowanie na trasie rosło, dzięki kolejnym dziennym rotacjom i większym samolotom. Dziś, dogodny rozkład godzinowy lotów umożliwia turystom z Krakowa korzystanie z pełnej oferty w globalnej siatce połączeń przewoźnika, a klientom biznesowym – wygodne jednodniowe podróże do Holandii. W obecnym sezonie wiosna-lato 2025, samolotami KLM można dolecieć do 161 miast na całym świecie. Aktualna oferta KLM z/do Polski liczy do 117 połączeń tygodniowo, a pasażerowie mogą podróżować z pięciu miast – z Krakowa, Warszawy, Gdańska, Wrocławia oraz Poznania.

Fot. Artur Rakowski

„Dziś świętujemy jubileusz 10 lat od dnia, kiedy to 18 maja 2015 roku samolot KLM wylądował po raz pierwszy na lotnisku w Kraków-Balice inaugurując rejsowe połączenie między stolicą Małopolski a Amsterdamem. Od tego czasu, z dumą obserwujemy nieustanne zainteresowanie lotami i zaufanie klientów do naszej marki, czego dowodem jest zeszłoroczny wzrost pasażerów o 20 procent. Sukcesem trasy jest bezdyskusyjna atrakcyjność turystyczna Małopolski w połączeniu z bogatą ofertą kierunków KLM. To sprawia, iż z lotów korzystają zarówno zagraniczni goście przylatujący do Krakowa, jak też liczni krakowiacy eksplorujący świat na pokładach naszych samolotów. Dlatego nieustannie inwestujemy i zwiększamy ofertę, która w tegorocznym sezonie letnim wzrosła o 15 procent, a podróżni mogą korzystać aż z 5 lotów dziennie o różnych porach. Jesteśmy wdzięczni zespołowi krakowskiego lotniska za jego zaangażowanie i profesjonalne, codzienne wsparcie naszych operacji, którego efektem są spektakularne wyniki krakowskiego portu lotniczego i ponad 140 tysięcy pasażerów rocznie, którzy korzystają z połączenia KLM.” – powiedziała Joanna Oleśniewicz, Dyrektor Generalna Sprzedaży Air France i KLM na Polskę i Ukrainę.

Prezes Zarządu Kraków Airport – Łukasz Strutyński dodał „Dziesięć lat obecności linii KLM w Kraków Airport to dowód na owocną i długofalową współpracę opartą na wzajemnym zaufaniu oraz wspólnym dążeniu do podnoszenia jakości usług. Cieszymy się, iż dzięki KLM pasażerowie z Krakowa i Małopolski mają dostęp do globalnej siatki połączeń przez hub w Amsterdamie. Z dumą patrzymy na minioną dekadę, w trakcie której obsłużyliśmy wspólnie ponad 1,5 miliona pasażerów (z czego dla ok. 900 tys. Amsterdam był portem przesiadkowym w dalszej podróży). W tym czasie częstotliwość operacji wzrosła z jednej dziennie w 2015 roku do choćby pięciu dziennie obecnie, co znacząco zwiększyło dostępność połączeń dla pasażerów. W ubiegłym roku wśród najczęściej wybieranych przez nich kierunków znalazły się: Nowy Jork (JFK), Paryż (CDG), Madryt (MAD), Detroit (DTW) i Atlanta (ATL). Warto podkreślić, iż wspólna oferta KLM i Air France daje naszym pasażerom jeszcze większe możliwości planowania podróży i elastycznego wyboru kierunków na całym świecie. Z nadzieją spoglądamy w przyszłość, licząc na kolejne lata wspólnego rozwoju.”

KLM-em w świat!

Fot. Artur Rakowski

KLM jest najstarszą linią lotniczą na świecie działającą nieprzerwanie pod tą samą nazwą od ponad 105 lat. Linia dysponuje globalną siatką połączeń do wielu zakątków świata, która w tej chwili obejmuje 95 miast w Europie i 66 tras międzykontynentalnych. Podczas krótkiego europejskiego lotu, jak trasa z Krakowa do Amsterdamu na pasażerów czekają bezpłatne zimne i gorące napoje oraz przekąski. Co więcej duży (12 kg) bagaż podręczny w postaci pełnowymiarowej walizki kabinowej oraz akcesorium (np. torebka, torba na laptopa, mały plecak itp.) można przewieźć w cenie biletu.

Linia rokrocznie zajmuje wysokie lokaty w rankingach lotniczych, w których klienci oceniają bezpieczeństwo, punktualność, inwestycje w produkt czy starania o najwyższą jakość usług. W tym roku, drugi raz z rzędu KLM otrzymał prestiżowy tytuł najlepszej linii krótkodystansowej w Polsce i w Europie Środkowowschodniej w konkursie Ceesar Awards 2025. Ponadto przewoźnik zajął drugą pozycję w tegorocznym rankingu JACDEC wyróżniającym najbezpieczniejsze linie lotnicze na świecie. Linia jest też wielokrotnym zwycięzcą APEX World Class Award w kategoriach: bezpieczeństwo, dobre samopoczucie podróżnych i zrównoważony rozwój.

Obecność KLM w Krakowie daje podróżnym z Małopolski wygodny dostęp do bardzo atrakcyjnych kierunków lotów z przesiadką w Amsterdamie i wysokiej jakości usług sieciowego przewoźnika, który słynie z sympatycznego personelu pokładowego, dba o standardy i nieustannie inwestuje w nowoczesne samoloty, nowe komfortowe fotele, najnowsze kabiny Biznes i Premium oraz przede wszystkim – uatrakcyjnia siatkę lotów, która w ostatnim czasie wzbogaciła się o takie kierunki jak Portland, San Diego, Georgetown w Gujanie i Hajdarabad w Indiach, a także trzy kierunki europejskie: Ljubljana, Exeter i Biarritz.

Fot. Artur Rakowski
Idź do oryginalnego materiału