Liturgia w noc Zmartwychwstania Pańskiego

2 godzin temu
Fot. Radio Doxa

Po zapadnięciu zmroku w kościele Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu rozpoczęła się Wigilia Paschalna, czyli liturgia sprawowana w noc Zmartwychwstania Pańskiego, która sprawował biskup Rudolf Pierskała. Składa się na nią liturgia światła ze śpiewem orędzia paschalnego, liturgia słowa, liturgia chrzcielna i liturgia eucharystii. Podczas Wigilii Paschalnej zostały poświęcone ogień i woda.

– W Liturgia Wigilii Paschalnej, w której uczestniczymy, doszliśmy do obwieszczenia, zwiastowania ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa – mówi biskup Rudolf Pierskała. – Ewangelista Łukasz mówi bardzo lakonicznie o ty, iż kamień z grobu Jezusa został odsunięty. Do grobu przybyły trzy kobiety, jako pierwsze. Zastanawiały się, kto im odsłoni kamień do wejścia do grobu. Jak była ich radość, gdy przybyły na miejsce, a kamień był odsunięty od grobu. Nie znalazły tam ciała Jezusa. Przypomniały sobie jednak słowa Jezusa o zmartwychwstaniu trzeciego dnia po śmierci. Pobiegły do apostołów, którzy nie dali wiary ich słowom. Jednak Piotr i Jan wybrali się go grobu, by sprawdzić o czym mówią kobiety. Gdy weszli do grobu, zobaczyli porządek. Płótna leżały poskładane w jednym miejscu, chusta w drugim. Ten porządek wskazywał na to, iż wydarzyło się w tym miejscu coś nadzwyczajnego. Jan wszedł, ujrzał i uwierzył w zmartwychwstanie Jezusa.

– Możemy sobie zadać pytanie, kto nam odsunie kamień od naszego grobu? Kamień na grobie Jezusa może być symbolem różnych trudności, które przygniatają nasze życie i nie pozwalają nam w pełni kochać Jezusa i uwierzyć. Takim kamieniem na pierwszym miejscu są nasze grzechy. Tylko Jezus potrafi odsunąć te kamienie z naszych serc. Kto odsunie z naszego życia kamień złych przyzwyczajeń, uprzedzeń, pretensji? Wielu z nas doświadcza tych kamieni. Pamiętajmy, iż są w naszym życiu jeszcze inne kamienie takie jak np. nieuleczalna choroba, samotność, starość. Próbujemy ruszyć te kamienie, ale jesteśmy bezradni. Pozwólmy Jezusowi aby to zrobił, odsunął te kamienie. Bo on przyszedł aby ubogim nieść dobrą nowinę, więźniom głosić wolność, niewidomym przejrzenie, uciśnionym oddać wolność, obwoływać rok łaski od Pana i ten rok trwa do dzisiaj, aż do jego powtórnego przyjścia.

biskup Rudolf Pierskała:

Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego.

Galeria:

Idź do oryginalnego materiału