IATA: Dynamiczny wzrost liczby pasażerów
Prognoza IATA na lata 2024-2060, zaprezentowana przez CPK, przewiduje intensywny rozwój ruchu lotniczego w województwie mazowieckim. Kluczowym elementem strategii jest przeniesienie ruchu komercyjnego z Lotniska Chopina na CPK, co ma zapewnić nowemu portowi lotniczemu silny start.
– Prognozy potwierdzają przyjęte przez nas założenia. Każda inwestycja powinna być oparta na dobrych podstawach, czyli na liczbach i na nich będziemy, w przypadku CPK, bazować. Wyniki najnowszej prognozy ruchu lotniczego dla portów lotniczych w województwie mazowieckim są jednoznacznie pozytywne i wskazują na duży potencjał wzrostu liczby podróżnych – podkreśla wiceminister infrastruktury Maciej Lasek.
Lotnisko zorientowane na ruch dalekodystansowy i cargo
CPK będzie obsługiwać wszystkie kategorie lotów, ze szczególnym naciskiem na ruch dalekodystansowy. Udział pasażerów transferowych, kluczowych dla rentowności hubu, osiągnie około 40%.
Wzrośnie również przewóz cargo. IATA przewiduje, iż w 2030 roku CPK obsłuży ok. 200 tys. ton ładunków, a w 2060 roku – prawie 1,5 mln ton. Rozwój cargo będzie napędzany zarówno przez przewozy lotnicze, jak i uzupełniające usługi transportu drogowego (RFS).
Modernizacja Lotniska Chopina i Modlina jako krok wstępny
Przed otwarciem CPK wzrośnie znaczenie istniejących portów lotniczych. Lotnisko Chopina po modernizacji ma zwiększyć przepustowość do 30 mln pasażerów rocznie. Planowane jest także podniesienie dziennego limitu operacji lotniczych do 800 startów i lądowań.
Inwestycja w przyszłość
CPK będzie budowane modułowo, co umożliwi elastyczne dostosowanie infrastruktury do potrzeb pasażerów. Terminal powstanie w taki sposób, aby łatwo go było rozbudować. Dzięki temu przepustowość w dniu otwarcia może wynieść choćby 38 mln pasażerów.
– Prognoza IATA 2024 wskazuje na wzrost liczby pasażerów Lotniska CPK w całym badanym okresie względem Prognozy z 2023 r. o ok. 1,5-2 mln pasażerów rocznie. Przekłada się to na ok. 3-5proc. więcej pasażerów – w zależności od roku. Prognozowany wzrost liczby podróżnych przekłada się też bezpośrednio na wzrost przychodów lotniska w wysokości kilkuset milionów złotych rocznie – dodaje dr Filip Czernicki, prezes CPK.
Szybka kolej i rozwój gospodarczy
CPK będzie ściśle zintegrowane z Koleją Dużych Prędkości. Dzięki temu pasażerowie z całej Polski zyskają szybki dostęp do nowego lotniska. W długim okresie inwestycja przyczyni się do zwiększenia ruchu lotniczego, a także wzmocni pozycję Polski jako centrum logistycznego w Europie.
CPK ma szansę stać się jednym z kluczowych hubów lotniczych na świecie. Inwestycja w nowoczesną infrastrukturę przyniesie korzyści zarówno pasażerom, jak i gospodarce.