Lubelscy Terytorialsi najlepsi w kraju. Złoto w Mistrzostwach WOT w Biegu na Orientację

4 dni temu
Zdjęcie: Mistrzostwa WOT w Biegu na Orientację


Zwycięstwo w trudnym, górskim terenie

Mistrzostwa odbyły się w dniach 3–5 kwietnia w Ustroniu, malowniczo położonym w powiecie cieszyńskim. Gospodarzem wydarzenia była 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej, a organizacją zawodów zajęli się Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa WOT oraz wspomniana brygada.

Zmagania przebiegały w górzystym terenie Beskidu Śląskiego, który dla większości zawodników był zupełnie nieznany. W takich warunkach liczy się nie tylko szybkość, ale przede wszystkim precyzja w odczytywaniu mapy i adekwatne podejmowanie decyzji terenowych.

Fot. 2LBOT

Dominacja Lubelszczyzny

W klasyfikacji generalnej bezkonkurencyjna okazała się 2 Lubelska Brygada OT, zdobywając pierwsze miejsce i puchar dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Na podium znaleźli się również zawodnicy z:

  • 7 Pomorskiej Brygady OT (drugie miejsce),
  • 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT (trzecie miejsce).

Zawodnicy rywalizowali w sześciu kategoriach – podzielonych ze względu na płeć i wiek – w trzech typach biegów: sprinterskim, średniodystansowym oraz sztafetowym.

Fot. 2LBOT

Siła, sprawność i orientacja

Bieg na orientację to wymagająca dyscyplina, która łączy kondycję fizyczną z umiejętnościami nawigacyjnymi. Startujący muszą odnaleźć się w nieznanym terenie, trafiając w jak najkrótszym czasie do wyznaczonych punktów kontrolnych, posługując się mapą, kompasem oraz chipem rejestrującym obecność.

To dyscyplina, która idealnie wpisuje się w ducha Terytorialsów – rozwijająca refleks, wytrzymałość, umiejętność pracy pod presją i samodzielnego podejmowania decyzji.

Fot. 2LBOT

Sport jako fundament formy żołnierza

Zawody w Ustroniu są jedną z wielu sportowych inicjatyw realizowanych przez Wojska Obrony Terytorialnej. Jak podkreślają organizatorzy, sportowa rywalizacja to nie tylko element integracji środowiska wojskowego, ale również motywacja do utrzymywania wysokiej sprawności fizycznej i promowania zdrowego stylu życia.

Czy Twoim zdaniem sport w wojsku powinien być jeszcze bardziej promowany? Podziel się swoją opinią w komentarzu i udostępnij ten artykuł innym – niech zobaczą, jak świetną formą dysponują żołnierze z Lubelszczyzny!

Idź do oryginalnego materiału