Stary dworzec autobusowy PKS przy al. Tysiąclecia w Lublinie będzie funkcjonował nie do końca stycznia, jak pierwotnie planowano, ale o miesiąc dłużej. Lubelskie Dworce zdecydowały się dać przewoźnikom dodatkowy czas na dopełnienie formalności.
Lublin. Dodatkowy miesiąc dla przewoźników z dworca PKS przy al. Tysiąclecia
Jak już informowaliśmy [Przewoźnicy wykonujący kursy ze starego PKS-u w Lublinie otrzymali wypowiedzenia. Lubelskie Dworce wygaszają działalność dworcową], Lubelskie Dworce, spółka należąca do Urzędu Marszałkowskiego, odpowiedzialna za działalność dworcową na Podzamczu, wypowiedziała w połowie grudnia umowy 33 przewoźnikom krajowym oraz 48 przewoźnikom realizującym kursy zagraniczne, w tym 34 firmom zarejestrowanym w Ukrainie, obsługującym kursy ze „starego” dworca PKS przy al. Tysiąclecia w Lublinie.
Lubelskie Dworce wyznaczyły przewoźnikom termin do końca stycznia 2025 r. na dopełnienie wszelkich formalności związanych z przeniesieniem na nowy dworzec autobusowy – Dworzec Lublin przy ul. Dworcowej, obok dworca PKP.
Jednak pod koniec grudnia, 30.12, Zarząd Województwa Lubelskiego, wspólnie z zarządem spółki Lubelskie Dworce, podjął decyzję o wydłużeniu terminu korzystania przez przewoźników ze starego dworca PKS przy al. Tysiąclecia do końca lutego 2025 r.
Zmiana terminu była odpowiedzią na obawy przewoźników, którzy alarmowali, iż nie zdążą do końca stycznia z załatwieniem formalności związanych z przenosinami. Aby skorzystać z przedłużonego terminu, przewoźnicy muszą złożyć wniosek o przedłużenie umowy do 28 lutego 2025 r. W przypadku braku wniosku umowy wygasną 31 stycznia 2025 r.
Co z teren po dworcu PKS przy al. Tysiąclecia?
Jak przekazał Piotr Breś, wicemarszałek województwa lubelskiego, po zakończeniu działalności dworcowej na Podzamczu, teren dworca zostanie uporządkowany, a następnie najprawdopodobniej wystawiony na sprzedaż. Decyzja dotycząca przyszłości tego terenu ma zapaść w pierwszym kwartale 2025 r.