Lubelskie: najciekawsze wydarzenia kulturalne [5-9 sierpnia]

4 miesięcy temu
Zdjęcie: Lubelskie: najciekawsze wydarzenia kulturalne [5-9 sierpnia]


Stolica Języka Polskiego w Lubelskiem

Od niedzieli (04.08) trwa Stolica Języka Polskiego. W poniedziałek (05.08) festiwal przeniósł się z Zamościa do Szczebrzeszyna. Impreza istnieje dzięki autorom, poetom oraz twórcom i artystom. W tym roku na straży słowa stoi Julian Przyboś – polski poeta, eseista i tłumacz, jeden z najwybitniejszych twórców Awangardy Krakowskiej.

Wydarzenie od 10 lat buduje poczucie wartości, ukazuje piękno sztuki i otwiera możliwości rozwoju jednego z najpiękniejszych regionów naszego kraju – Roztocza. Według uczestników to jeden z najlepszych festiwali literackich w Polsce, mający subtelny i kameralny charakter. Tylko do najbliższej soboty mają Państwo okazję być uczestnikami spotkań wykładów koncertów i wystaw towarzyszących.

W poniedziałek o 13:00 w Szczebrzeszynie otwarcie wystawy “Obraz i słowa”. Zobaczyć mogą Państwo na niej prace wybranych twórców i twórczyń związanych z Festiwalem, m.in. Stanisława Baja, Marka Batorskiego, Barbary Czapigi, Mariusza Drohomireckiego. Znajdą się wśród nich obrazy, jak i tkaniny oraz ceramika.

O godzinie 14:30 spotkanie literackie wokół patrona 10 edycji festiwalu zatytułowane „Urodzony do pługa – z nadmiaru Ziemi zostałem poetą”. Chłopskość Juliana Przybosia – ten temat zgłębią Edward Balcerzan – teoretyk literatury, krytyk literacki oraz dr hab. Mateusz Antoniuk literaturoznawca, pracownik Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na zakończenie drugiego festiwalowego dnia – czyli poniedziałku – koncert. Na scenie głównej pojawią się Anna Maria Jopek & Robert Kubiszyn.

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie potrwa do 10 sierpnia. Dokładny program wydarzenia znajduje się na stronie stolicajezykapolskiego.pl.

Wojenny monodram

Fot. Centrum Spotkaniu Kultur

W poniedziałek (05.08) w Lublinie premiera wojennego monodramu “Fathers” w wykonaniu Maksyma Demskyiego, zrealizowanego w ramach jego rezydencji artystycznej Culture Moves Europe mobility project. Spektakl porusza tematykę traumy wojennej i uchodźstwa. Inspiracją dla artysty była m.in. książka „Człowiek biegnie nad przepaścią” oraz współczesne ukraińskie kroniki wojenne. Demskyi tworzy poruszający obraz rzeczywistości naznaczonej konfliktem.

Za muzykę odpowiedzialny jest m.in. Paweł Passini. Projekcje przygotowała Alena Semeniuk, choreografię stworzyła ukraińska tancerka Khristina Shyshkaryova.

Spektakl rozpocznie się o 19:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie. Następnie mogą Państwo wziąć udział w spotkaniu z twórcami, które odbędzie się w Księgarni Dosłowna, także przy Peowiaków 12.

Młody folklor w Puławach

Fot. IFF WORLD WIDE Facebook

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folklorystyczny World Wide Kids we wtorek (06.08) rozpoczyna się w Puławach. Wezmą w nim udział młodzi, którzy podtrzymują ludowe tradycje. W programie pokazy w Nałęczowie, koncert kapel, jarmark etniczny oraz potańcówka miejska. Podczas festiwalu każdy z zespołów zaprezentuje swoje pieśni regionalne, stroje i tańce narodowe.

We wtorek godzinie 17:00 ruszy parada uczestników Festiwalu, którzy przejdą spod Pałacu Czartoryskich do Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”. Natomiast o 18:30 w sali widowiskowej Domu Chemika koncert otwarcia. Festiwal potrwa do 11 sierpnia. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

“Dalida” pod gołym niebem

Fot. materiały dystrybutora filmu “Dalida. Skazana na miłość”

W środę (07.08) na seans pod gołym niebem zapraszają organizatorzy letniego kina przy Bernardyńskiej 15 w Lublinie. Tym razem będzie wyświetlany francuski biograficzny dramat muzyczny “Dalida. Skazana na miłość”. Opowiada on historię o artystce wszechstronnej, Miss Egiptu, zdobywczyni 70 złotych płyt. Urodą porównywana do Kleopatry, była uwielbiana przez publiczność na całym świecie. To portret niezwykłej kobiety, uwielbianej przez miliony, ale niezrozumianej przez nikogo. Seans rozpoczyna się tuż po zachodzie słońca (około godziny 21.00) przy Bernardyńskiej 15 w Lublinie.

Krótkie metraże o sztuce

Fot. Centrum Kultury w Lublinie

Również w środę (07.08) kolejny blok krótkich metraży przygotowali odbywającego się także w Lublinie On Art Film Festiwal – plenerowego festiwalu filmów o sztuce. Prezentowane są produkcje nieszablonowych artystów, najciekawsze trendy i wyjątkowe zjawiska z różnych kontynentów i kultur.

Wśród filmów, które będziemy mogli obejrzeć w środę znajdzie się “Fire In The Lake”, czyli 13-minutowy performance z przenikliwą narracją na temat ogromnego wpływu zmian klimatycznych. Z kolei “The Healing Gaze” poświęcony jest tematyce migracji i wygnania. Natomiast “Gods of Clay” to dokument o twórczości artystów z Kumortuli – dzielnicy w północnej Kalkucie słynącej z umiejętności rzeżbiarskich. Korzystając z tradycyjnych technik, tworzą oni oryginalne, niepowtarzalne rzez´by wykorzystywane podczas religijnych ceremonii.

Początek spotkania w ramach On Art Film Festiwal o 18:00 w kinie CK w Lublinie.

Rusza Letnia Akademia Filmowa

Fot. materiał organizatora

Na Roztoczu miłośnicy kinematografii mogą nadrobić filmowe zaległości. W czwartek (08.08) rozpoczyna się 25. jubileuszowa Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. W tym roku organizatorzy szykują 150 projekcji, w tym kino polskie i zagraniczne, prapremiery i klasyki. To łącznie kilkanaście cykli tematycznych.

Najważniejsze filmy festiwalu są wyświetlane w Kinie Skarb. To także przestrzeń do spotkań z zaproszonym gośćmi.

W tym roku Zwierzyniec odwiedzą i będą uczestniczyć w spotkaniach i rozmowach m.in. Ewa Szykulska, Jacek Borusiński, Edyta Jungowska, Krzysztof Zanussi czy Zbigniew Zamachowski.

W czwartek o godzinie 18.00 w Kinie Skarb rozpocznie się uroczysta gala otwarcia. Filmem, który zainauguruje święto filmu w Zwierzyńcu, będzie “Hrabia Monte Christo”. Seans rozpoczyna się o 19:00. Zaś o godzinie 20:00 w Kinie Jowita melodramat z 1966 “Kobieta i mężczyzna”.

Pełny program imprezy można znaleźć na stronie internetowej www.laffest.pl.

“LuKa w OKNAch”

Fot. Facebook

Od czwartku (08.08) będzie można obejrzeć wystawę fotografii autorstwa Katarzyna Choroś zatytułowaną “LuKa w OKNAch”. Tematem przewodnim wystawy będą dwa miasta: Lublin oraz Kazimierz Dolny, które ukształtowały sposób myślenia autorki.

Co Katarzynie Choroś – absolwentce Liceum Plastycznego oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie udało się uwiecznić na fotografiach? Można się o tym przekonać podczas wernisażu, który rozpocznie się o godzinie 18:00 w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie przy Peowiaków 12.

Błędowski i Jemioła w Centrum Kultury

Fot. Kinga Hendzel

W piątek (09.08) na scenie wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie wystąpi muzyczny duet Błędowski & Jemioła.

Paweł Błędowski – dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Lublin i Łukasz Jemioła – wokalista i songster, specjalizujący się w piosenkach retro oraz nurcie americana, łączą siły, bo połączyła ich m.in. muzyka legendarnej grupy The Beatles. 23 stycznia 2024 roku swoją premierę miała nostalgiczna „Marta”, 12 lutego ukazał się singiel „Przyjacielu”. Do obu utworów powstały nastrojowe, czarno-białe teledyski.

Koncert rozpoczyna się o 20:00 w wirydarzu CK w Lublinie.

Piękno ukryte w lubelskiej galerii

Fot. Facebook

W piątek (09.08) na fotograficzny wernisaż zaprasza Galeria Przestrzenie mieszcząca się przy ul. Żelazowej Woli w Lublinie. Autorką prac jest Monika Gądor. Wystawa nosi tytuł “Piękno ukryte”. Jest inspirowana kobiecymi portretami znanych malarzy i malarek. Modelki wcieliły się w postaci z dzieł Łempickiej, Van Gogha czy Klimta.

Zdjęcia przedstawiają m.in. starsze kobiety, które na co dzień spotykają się w Klubie Seniora działającym przy Pracowni Fryderyk DDK SM “Czechów” oraz w Klubie “Młodych duchem” funkcjonującym przy Pracowni Miniatura DDK SM “Czechów”

Chciałam pokazać iż wiek to tylko liczba i ukazać piękno kobiet w dojrzałym wieku – mówi kuratorka Galerii Przestrzenie i autorka wystawy, Monika Gądor

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18:00 w Galerii Przestrzenie. Ekspozycję można oglądać do końca sierpnia.

Wielokulturowy Biłgoraj na festiwalu

Fot. materiał organizatora

W piątek (09.08) w Biłgoraju rozpoczyna się Festiwal Kultur. Zadaniem organizatorów jest pokazanie wielokulturowości, ale i wielowyznaniowości historii tego miasta. Na scenie na placu Wolności do niedzieli (11.08) wystąpią zespoły folklorystyczne z Meksyku, Węgier, Ukrainy i Słowenii, a także artyści warszawskiego Teatru Żydowskiego. W programie także sobotni spacer śladami biłgorajskich Żydów.

W czwartek 19:00 otwarcie Festiwalu. O 19:30 pierwsze występy na letniej scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury.

Festiwal potrwa do 11 sierpnia. Biłgorajskie wydarzenie inauguruje festiwal “Warszawa Singera”,

Bug Baja

Fot. archiwum RL

– Rzeka Bug powoduje we mnie zachłanność do malowania – mówi w jednym z wywiadów uznany polski malarz Stanisław Baj, którego prace można oglądać w przestrzeni CSK w Lublinie. Wystawa profesora ASP w Warszawie, który dzieciństwo i wczesną młodość spędził nad Bugiem w podlaskiej wsi Dołhobrody, nosi tytuł “Rzeka Bug, River”.

Baj nazywany jest malarzem jednej rzeki, która zdaniem artysty w małych, wielokulturowych i wieloreligijnych Dołhobrodach wszystko spaja. Artysta przez ćwierć wieku namalował setki obrazów tego miejsca; od prawie realistycznych, wielobarwnych ekspresyjnych pejzaży, przez monochromatyczne, złowrogie, smolisto-czarne, aż do kontemplacyjnych abstrakcji.

Na ekspozycji znalazł się także największy obraz Stanisława Baja o wymiarach 200 na 450 cm, który można oglądać przy głównych schodach CSK w Lublinie.

Wystawa będzie dostępna do 27 października.

Zdjęcie główne Piotr Piela

Idź do oryginalnego materiału