Lublin ponownie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu!

19 godzin temu
Zdjęcie: Akademickie Mistrzostwa Polski w Pływaniu


Elita akademickiego pływania ponownie w Lublinie

W tegorocznej edycji wystartuje 1046 zawodników i zawodniczek z 86 uczelni z całego kraju. Na listach startowych znajdują się uczestnicy igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw Europy, a także medaliści Uniwersjad i mistrzostw Polski. Kibice mogą więc spodziewać się rywalizacji na najwyższym poziomie.

– Ogromnie nas cieszy duże zainteresowanie Akademickimi Mistrzostwami Polski w pływaniu. Zapraszamy na bloki finałowe, które odbędą się w sobotę i niedzielę po południu. Ceremonia otwarcia została zaplanowana na 5 kwietnia o godzinie 15:00 – mówi Natalia Trybulska, organizatorka AMP w Lublinie.

Bogaty program i wielkie nazwiska

Rywalizacja odbędzie się na 25-metrowym basenie, a zawodnicy zmierzą się w konkurencjach indywidualnych oraz sztafetach. W programie mistrzostw znajdą się:

  • Styl dowolny – 50, 100, 200 m
  • Styl klasyczny – 50, 100, 200 m
  • Styl motylkowy – 50, 100, 200 m
  • Styl grzbietowy – 50, 100, 200 m
  • Styl zmienny – 100, 200 m
  • Sztafety – 4×50 m stylem dowolnym, stylem zmiennym i w sztafecie mieszanej

W Lublinie zobaczymy wiele utytułowanych zawodników, którzy będą bronić swoich tytułów sprzed roku. Wśród kobiet ponownie o złote medale powalczą m.in.:

  • Barbara Mazurkiewicz (Uniwersytet Warszawski) – triumfatorka na 50 i 100 m stylem klasycznym
  • Kinga Paradowska (WSG Bydgoszcz) – mistrzyni na 100 m stylem zmiennym i 200 m stylem klasycznym
  • Julia Maik (Uniwersytet Kaliski) – najlepsza na 50 m stylem dowolnym i motylkowym

Nie zabraknie również lubelskich akcentów – Adela Piskorska, złota medalistka Uniwersjady z Chengdu i medalistka mistrzostw Europy, będzie bronić tytułu na 50 m stylem grzbietowym i 200 m stylem grzbietowym. Kolejną gwiazdą będzie Laura Bernat (Uniwersytet Warszawski), uczestniczka igrzysk olimpijskich w Paryżu, oraz Paulina Peda (AWF Katowice), rekordzistka Polski na 100 m stylem grzbietowym na długim basenie.

Wśród mężczyzn kibice mogą liczyć na występy wielkich postaci polskiego pływania:

  • Ksawery Masiuk (Uniwersytet Warszawski) – medalista mistrzostw Europy i mistrzostw świata, olimpijczyk z Paryża
  • Jakub Majerski (AWF Katowice) – mistrz Uniwersjady z Chengdu, obrońca złota na 100 m stylem motylkowym
  • Adrian Jaśkiewicz (Uniwersytet Warszawski) – srebrny medalista Uniwersjady na 100 m stylem motylkowym i olimpijczyk w sztafecie

Drużynowa walka o tytuł najlepszej uczelni

W klasyfikacji drużynowej ponownie faworytami są studenci AWF Katowice, którzy w ubiegłym roku sięgnęli po tytuł najlepszej uczelni. W rywalizacji kobiet o kolejne złoto powalczą pływaczki Uniwersytetu Warszawskiego.

– Lublin jest miastem studenckim i organizuje najważniejszą akademicką imprezę pływacką już po raz siódmy. W zeszłym roku mówiliśmy zawodnikom i trenerom, iż to ostatnia edycja, ale dostaliśmy mnóstwo próśb, by mistrzostwa znów odbyły się w Lublinie. Cieszymy się, iż AZS po raz kolejny nam zaufał – podkreśla Piotr Rejmer, dyrektor Klubu Środowiskowego AZS Lublin.

Nagrody upamiętniające sportowych bohaterów

Podczas AMP zostaną wręczone memoriałowe nagrody, które nawiązują do historii AZS:

  • Najlepsza zawodniczka otrzyma nagrodę im. Ewy Estreicher – pierwszej polskiej mistrzyni Polski w pływaniu
  • Najlepszy zawodnik zostanie wyróżniony nagrodą im. Jerzego Iwanowa-Szajnowicza – bohatera II wojny światowej

Organizacja i partnerzy wydarzenia

Za organizację zawodów odpowiada Klub Środowiskowy AZS Lublin, a wsparcia udzielają Miasto Lublin, Województwo Lubelskie, a także Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka. Partnerem AMP jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Już w ten weekend pływalnia AQUA Lublin stanie się centrum akademickiego pływania w Polsce. Czy faworyci obronią swoje tytuły? Która uczelnia okaże się najlepsza? Zapraszamy do dyskusji i dzielenia się swoimi typami w komentarzach!

Fot. Materiał organizatora
Idź do oryginalnego materiału