Luka płacowa we Francji zmniejszyła się o jedną trzecią od 1995 roku

ifrancja.fr 2 miesięcy temu

Badanie INSEE pokazuje, iż choć nierówności płacowe między kobietami a mężczyznami we Francji maleją, przez cały czas pozostają istotnym problemem. choćby przy takim samym wymiarze czasu pracy średnie wynagrodzenie kobiet pozostaje o 14,2% niższe od wynagrodzenia mężczyzn.

Od 1995 roku nierówności płacowe zmniejszyły się o jedną trzecią dzięki redukcji różnic w liczbie przepracowanych godzin oraz wyrównywaniu wynagrodzeń w przeliczeniu na pełny etat.

W 2023 roku w sektorze prywatnym średnie roczne wynagrodzenie kobiet wynosiło 21 340 euro, co było wynagrodzeniem niższym o 22,2% niż u mężczyzn, którzy zarabiali średnio 27 430 euro rocznie.

Główne źródło tej luki to mniejsza liczba przepracowanych godzin – kobiety rzadziej pracują przez cały rok i częściej są zatrudnione na część etatu, co może być zarówno ich wyborem, jak i koniecznością. W 2023 roku ich średni roczny czas pracy był o 9,3% krótszy niż u mężczyzn. Po uwzględnieniu tej różnicy luka płacowa wyniosła 14,2%,co stanowi spadek o 7,9 punktu od 1995 roku (22,1%).

Kolejnym czynnikiem jest podział zawodowy według płci – kobiety częściej pracują w sektorach i na stanowiskach gorzej opłacanych oraz rzadziej zajmują najwyżej wynagradzane pozycje. W 2023 roku stanowiły 42% etatowych pracowników sektora prywatnego, ale tylko 24% najlepiej opłacanych 1% stanowisk. Ich udział w kadrze kierowniczej wzrósł z 23% w 1995 roku do 38% w 2023 roku.

Nawet na tych samych stanowiskach i przy identycznym wymiarze czasu pracy kobiety zarabiały średnio o 3,8% mniej niż mężczyźni.

Nierówności płacowe są szczególnie widoczne wśród rodziców. Matki pracują mniej godzin i otrzymują niższe wynagrodzenie niż ojcowie, a różnice te rosną wraz z liczbą dzieci. W 2022 roku różnica wynagrodzeń między kobietami a mężczyznami wynosiła średnio 5,8% wśród pracowników bez dzieci, ale wzrastała do 28,2% między matkami a ojcami mającymi co najmniej troje dzieci.

Nierówności płacowe między kobietami i mężczyznami zwiększają się wraz z wiekiem. Luka płacowa wynosi 4,3% wśród pracowników poniżej 25. roku życia i wzrasta do 24,9% w grupie 60 lat i więcej.

(KzK)

Idź do oryginalnego materiału