Lwówek Śląski – miasto czy wieś?

7 godzin temu

Prezentujemy materiał nadesłany na redakcyjną pocztę Lwówecki.info przez czytelnika, który porusza kwestie oznakowania ulic w Lwówku Śląskim.

Miasto historii i bezimiennych ulic

Lwówek Śląski, jedno z najstarszych miast Dolnego Śląska, może poszczycić się historią sięgającą XIII wieku. Mury obronne, zabytkowy ratusz, średniowieczne uliczki i bogata tradycja górnictwa złota tworzą wizerunek miejskiego dziedzictwa. Jednak na tle tej długiej i dumnej historii zaskakuje jeden szczegół: wiele ulic na terenie administracyjnych granic miasta wciąż nie posiada nazw.

DLW – Dolnośląska Ludność Wiejska?

W obrębie Lwówka Śląskiego istnieje zaskakująco wiele ulic, dróg i ciągów komunikacyjnych – zarówno ważnych ciągów komunikacyjnych jak drogi wojewódzkie i powiatowe, jak i lokalne ulice i ciągi piesze – które oficjalnie nie mają przypisanych nazw, co stwarza liczne problemy. Mieszkańcy chcąc spotkać się w niektórych miejscach, lub podróżni zgłaszający choćby kolizje drogowe w takich miejscach często muszą posługiwać się wyobraźnią i umiejętnością opisu krajobrazu jak w szkole na języku polskim.

Brak nazwy ulicy może budzić wątpliwości co do „miejskości” danego rejonu – czy to jeszcze miasto, czy już wiejska przestrzeń administracyjna?

Czy to jeszcze miasto, czy już wieś?

Mimo iż wszystkie te tereny administracyjnie należą do miasta Lwówek Śląski, w praktyce – szczególnie na obrzeżach – krajobraz i brak elementów typowych dla miejskiej infrastruktury (jak oświetlenie, chodniki, nazwy ulic) przypominają bardziej rozproszone osadnictwo wiejskie. Stąd pojawiają się pytania: czy Lwówek Śląski faktycznie działa jak miasto w każdej swojej części? Czy peryferyjne ulice mają te same prawa jak te z centrum?

Przyczyny braku nazw

Brak nazw ulic może wynikać z kilku czynników. Nadawanie nazw ulic wymaga uchwały Rady Miejskiej, konsultacji z mieszkańcami i często sporej biurokracji. jeżeli na danej ulicy nie mieszka żadna rodzina, temat może nie trafić do porządku obrad gminy przez wiele lat. Niektóre rejony nie mają uaktualnianych planów zagospodarowania przestrzennego, co blokuje formalne działania.

Konsekwencje i potrzebne zmiany

Wizerunkowo dla miasta to poważny zgrzyt. W czasach, gdy samorządy inwestują w tzw. smart cities, brak nazw ulic kojarzy się raczej z zaniedbaniem niż planowaniem. Dla mieszkańców to zaś realne utrudnienie życia codziennego. Pojawiają się inicjatywy obywatelskie, które mają na celu nazwanie nowych ulic – nierzadko mieszkańcy sami proponują nazwy, inspirując się lokalną historią, przyrodą czy osobistościami regionu. Przy okazji warto dodać o oddolnej inicjatywie zarządu “ROD Wyzwolenie”, przez którą w 2023 roku alejki na terenie ogrodu zyskały nazwy z tabliczkami, dzięki czemu łatwiej się odnaleźć na tym wielkim obiekcie działkowym.

Chcieć znaczy móc

Przykład ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Lwówku Śląskim dowodzi, iż władze miasta jeżeli chcą to potrafią nadać nazwę bezimiennym ulicom. W tym przypadku burmistrz Kobiałka nie wykazał się się inicjatywą własną, a zatwierdził jedynie to, jak mieszkańcy nazywali tą ulicę między sobą. Dzięki temu w 2024 ten 230 m ciąg drogowy w samym sercu miasta zyskał wreszcie nazwę, a polska noblistka stała się jej patronką, w zdominowanym przez mężczyzn nazewnictwie ulic.

Link z oficjalną mapą aktualnych nazw ulic: MIĘDZYGMINNY – GMINA I MIASTO LWÓWEK ŚLĄSKI – Gmina Lwówek Śląski

Lista ulic bez nazw

DROGI WOJEWÓDZKIE

  • Droga Wojewódzka 297 – od stacji paliw do mostu nad Bobrem w Brunowie Lwówek Śląski – bardzo ważna 600-metrowa ulica w granicach miasta, która przed wojną nosiła nazwę Bunzlauer Strasse czyli dawna ulica Bolesławiecka.

DROGI POWIATOWE

  • Droga Powiatowa 2509D – od skrzyżowania z Betleja, Złotoryjską i Wyzwolenia biegnąca do wsi Sobota – ważna 3,5 km droga w granicach miasta bez nazwy – nowa nazwa powinna nawiązywać albo do Bobru (ul. Bobrza, Bobrzańska), […] lub z tytułu ważności w sieci dróg powinna nosić nazwę “ul. Lwówecka”.

DROGI LOKALNE

  • Ulica Rybna – a adekwatnie tylko niewielki fragment, który nosi nazwę tylko do początku działek “Nad Bobrem”. Droga ciągnie się dalej przez 1,1 km dumnie nie nosząc żadnej nazwy przez tamę gdzie kończy się asfalt, i dalej aż do ulicy Granicznej 28. Wystarczyłaby uchwała, która przedłuży nazwę aż do tego skrzyżowania. Bucholec, 59-600 Lwówek Śląski do 51.1090928, 15.5948526.
  • Droga między ROD Wyzwolenie, a Płakowicami – Lwówek Śląski – Fragment 800 m, który jest przedłużeniem ulicy Wyzwolenia i powinien dostać też taką nazwę.
  • Droga ul. Wyzwolenia, a ul. Widnica – Lwówek Śląski – Fragment 750 m, który mógłby nosić nazwę jakiegoś patrona, np. Mikołaja Kopernika.
  • Ulica Towarowa – 550 metrowa ulica widmo w Lwówku Śląskim – kiedyś nosiła nazwę Towarowej, ale nazwa przestała funkcjonować w oficjalnych dokumentach z nieznanej przyczyny – Biuletyn Informacji Publicznej Gminy i Miasta Lwówek Śląski – Prawo miejscowe – Wykaz radnych w okręgach wyborczych – Wykaz radnych w okręgach wyborczych 2018-2023.
    Ciekawostka – W PRL były przymiarki aby poprowadzić ul. Towarową i Rzeczną tzw. Małą Obwodnicę Lwówka Śląskiego.
  • 400-metrowa ulica z centrum działek “Nad Bobrem” do ulicy Granicznej – Graniczna, 59-600 Lwówek Śląski do 51.1067914, 15.6004653 – ulica nie posiada nazwy – miejsce na upamiętnienie nazwą “ul. Bitwy/Bitew nad Bobrem 1813” ze względu na bliskość pola bitwy.
  • Ulica Kolorowa – odnoga ulicy Górnej ulica oznaczona taką nazwą na mapach Google i na planie miasta w jednym z przewodników turystycznych Kolorowa 1-7
  • Ulica wzdłuż Orzeszkowej i Traugutta oznaczona na mapach Google jako ul. ks. Bernarda – Księcia Bernarda – oficjalnie nie nosi żadnej nazwy
  • Ulica do oczyszczalni ścieków – DW297 – mogłaby być pod nazwą u. Wodociągowa jak w innych miastach lub ul. Wodna
  • 300-metrowa ulica na granicy miasta z Radłówką – mogłaby nosić nazwę “ul. Tartaczna” ze względu na sąsiadowanie z tartakiem

WAŻNE CIĄGI PIESZE

  • Alte Bogengasse (nazwa nawiązywała do łuków nad łącznikiem, między budynkami) – nieistniejąca uliczka / łącznik pomiędzy ulicą Henryka Sienkiewicza, a ulicą Siergieja Krawczyńskiego. w tej chwili w tym miejscu znajduje się chodnik przed blokiem przy Sienkiewicza 16-20. Warto przywrócić dawną nazwę (ul. Łukowa, Pod Łukami, Łucznicza), a może choćby przywrócić jednokierunkowy ruch kołowy. 51°06’38.0″N 15°35’19.5″E.
  • Pieszy deptak łączący Oświęcimską i Chopina – 51°06’42.0″N 15°34’10.9″E – Deptak mógłby nosić nazwę Stanisława Moniuszki, ze względu na graniczenie z Chopina, albo ulicy Sterowcowej nawiązując do pobliskiej ul. Żwirki i Wigury (dawniej Zeppelin Strasse)
  • 180-metrowa trasa piesza od Kilińskiego do dziełek “Nad Bobrem” – Lwówek Śląski, 59-600 do Budowlanych 4, 59-600 Lwówek Śląski – naturalnym się wydaje, iż powinna być przedłużeniem ulicy Kilińskiego

Lwówek Śląski to bez wątpienia miasto z historią, ale jak każde miasto, musi troszczyć się nie tylko o swoje dziedzictwo, ale także o sprawy przyziemne, jak oznaczenie przestrzeni publicznej. Bezimienne ulice nie tylko rodzą trudności praktyczne, ale też podważają wizerunek miasta jako funkcjonalnej jednostki miejskiej. Czy Lwówek Śląski pozostanie miejscem, gdzie ulice mają historię, ale nie zawsze mają nazwę? To pytanie pozostaje otwarte – i skierowane do samorządu, urbanistów i samych mieszkańców.

-/Krystian, mieszkaniec Lwówka Śląskiego z Wrocławia/-

Idź do oryginalnego materiału