Maibaum na śląskich wsiach – wiosenna tradycja, która łączy pokolenia

1 dzień temu
Fot. Radio Doxa

Wiosną na śląskich wsiach stawiane są tzw. Maibaum, czyli drzewka majowe. Symbol nowej nadziei w odradzającej się przyrodzie, kiedy wszystko wokół się zieleni i kwitnie. Tradycja Maibaum to ważna część niemieckiej, a także austriackiej i szwajcarskiej kultury. Zwyczaj ten ostał się na terenach Śląska po zmianie granic i w wielu miejscowościach przez cały czas jest pielęgnowany również przez młodsze pokolenia.

– Ta tradycja jest we wsi od wielu lat i cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, bo łączy pokolenia i wszystkie lokalne organizacje. Najpierw jest korowód z orkiestrą, a potem festyn na boisku z kawą, ciastem. Angażuję się w młodzieżową drużynę pożarniczą i w tym roku zostałam wyróżniona i mogłam nieść drzewo w korowodzie – mówi Zofia Gordzielik.

Drzewo majowe, zwykle świerk lub brzoza, najpierw jest niesione przez strażaków ochotników ulicami miejscowości, następnie zostaje przystrojone w kolorowe wstążki, girlandy, wieńce i inne ozdoby. Ustawienie Maibaum to okazja dla lokalnej społeczności do wspólnej zabawy i integracji na wiosennym festynie, podczas którego występują dziecięce grupy szkolne i przedszkolne.

Zofia Gordzielik:

Autor: Maria Honka

zdjęcia: Maibaum

Idź do oryginalnego materiału