Majówka w Bramie Poznania pod znakiem obchodów tysiąclecia koronacji

8 godzin temu

W ramach projektu „Królewska wyspa” uczestnicy będą mogli odkrywać tajemnice Ostrowa Tumskiego – miejsca, które było niegdyś sercem wczesnopiastowskiego państwa. Od 1 do 4 maja na rodziny, seniorów, grupy znajomych i indywidualnych odwiedzających czeka wiele atrakcji łączących historię z kreatywną zabawą.

Dzieci i ich opiekunowie będą mieli okazję przenieść się w czasie podczas wystawy „Magiczny dywan. Podróże w czasie”, inspirowanej książką o tym samym tytule. Oprócz zwiedzania ekspozycji Bramy Poznania, najmłodsi wezmą udział w animacjach oraz poznają tajemnice przyrody doliny Cybiny, uczestnicząc w grach terenowych i zadaniach przygotowanych przez przewodników.

Majówka to również okazja, by własnoręcznie stworzyć średniowieczne akcesoria – od naturalnych szminek sporządzanych na bazie barwionych olejów roślinnych, po lniane sakiewki i biżuterię inspirowaną znaleziskami archeologicznymi. Dla tych, którzy chcą zabrać do domu własną pamiątkę, przygotowano warsztaty sitodruku – wystarczy przynieść ciemną koszulkę, torbę lub bluzę.

Nie zabraknie także sesji fotograficznych w średniowiecznych strojach oraz nauki sztuki kaligrafii – doskonałej okazji, by opanować piękne pisanie w klimacie dawnych czasów.

W tym roku majówkowa zabawa zyska wyjątkowy wymiar. Organizatorzy zachęcają, by własnoręcznie przygotować koronę dla bliskiej osoby – kogoś, kto na co dzień zasługuje na królewskie wyróżnienie za swoje codzienne sukcesy i wysiłki. Ekologiczny tron, ustawiony w przestrzeni Bramy Poznania, stanie się miejscem wspólnego świętowania tych małych zwycięstw.

Symbolika trzech koron, podkreślona nowym neonem na kładce Bramy Poznania, przypomina o dawnych władcach – Bolesławie Chrobrym i Mieszku II – oraz o współczesnych bohaterach, których sukcesy często pozostają niezauważone.

Majówkę zakończy koncert w Amfiteatrze Bramy Poznania, podczas którego zabrzmią tradycyjne melodie wielkopolskiej wsi. Na scenie pojawią się dudy, bębny, skrzypce i trąby w wykonaniu kapeli Gracze z Łęgu oraz muzyków Witolda Roya Zalewskiego i Janusza Prusinowskiego.

To jednak dopiero początek obchodów. W czerwcu wystartuje projekt „1025. Muzyka Polskich Katedr”, upamiętniający początki państwowości polskiej. W ramach wydarzenia zabrzmi specjalnie skomponowany utwór Aleksandra Dębicza, a premierowe wykonanie odbędzie się 29 czerwca w Archikatedrze Poznańskiej.

Tego samego dnia na placu przed katedrą odbędzie się plenerowy spektakl „Bolezlavus: kroniki, artefakty i haplogrupy”, przygotowany przez grupę Asocjacja 2006. Widowisko, łączące inscenizację, muzykę na żywo i choreografię, ożywi historię w niecodziennej, widowiskowej formie.

W ramach projektu „Królewska wyspa” mieszkańcy i goście Poznania będą mogli także wziąć udział w licznych wycieczkach tematycznych, warsztatach edukacyjnych i zajęciach w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa, poznając bogatą historię miasta w sposób interesujący i dostępny dla wszystkich.

Idź do oryginalnego materiału