Małgorzata Wilk-Grzywna: czas wykorzystać w Parlamencie Europejskim praktyków

1 tydzień temu

– Nie czuję się politykiem. Jestem praktykiem – mówiła na antenie Radia Kielce wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Małgorzata Wilk-Grzywna, kandydująca z list Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego w okręgu świętokrzysko-małopolskim.

Podkreśliła, iż bierze udział w wyborach, bo jej zdaniem, czas wykorzystać w Parlamencie Europejskim praktyków z konkretną wiedzą i doświadczeniem.

– W obszarze szeroko rozumianego rozwoju regionalnego, obszarach turystyki, kultury – przy wykorzystaniu funduszy europejskich, bo ja takie fundusze wykorzystywałam. W Parlamencie Europejskim potrzebni są nie tylko tacy rasowi politycy, którzy potrafią ładnie mówić, ale także ludzie operacyjni, którzy znają się na rozwoju regionalnym, mają na tym polu konkretne osiągnięcia – oceniła.

Małgorzata Wilk-Grzywna podkreśla, iż z funduszy europejskich wykorzystała dotąd ponad 100 mln zł na rozwój regionu.

– Zarówno na projekty miękkie, np. promocyjne, m.in. kampania promocyjna „Świętokrzyskie czaruje. poleć na weekend”, organizowałam „Sabaty Czarownic” na Kadzielni, wdrożyłam product placement w „Ojcu Mateuszu”, czy stworzyłam system informacji turystycznej w całym regionie. Robiłam tez projekty szkoleniowe dla szkół technicznych oraz inwestycyjne – wymienia.

Małgorzata Wilk-Grzywna dodaje, iż będąc w Parlamencie Europejskim można współpracować na rzecz lepszego dostosowania unijnego budżetu do regionalnych potrzeb.

– Nam np. w regionie świętokrzyskim nie potrzeba tyle pieniędzy na szkolenia, bo musimy mieć kogo szkolić, a ludzie stąd wyjeżdżają. Nam potrzebne są pieniądze na konkretne inwestycje i promocję – ocenia.

Zapytana o to, co zrobić, by Polska stała się ważna na europejskim szlaku turystycznym, Małgorzata Wilk-Grzywna zwróciła uwagę na uregulowania prawne w Parlamencie Europejskim.

– Na przykład warto rozważyć, aby w przyszłej kadencji PE poruszyć sprawę spójnej kategoryzacji obiektów hotelarskich, która nie jest jednolita w Europie. Trzy gwiazdki we Włoszech, a trzy gwiazdki w Polsce to zupełnie co innego. Uregulowania należy także wdrożyć w kontekście funkcjonowania biur podróży – mówiła. Zapewniła, iż chce także zabiegać o zwiększenie dostępności komunikacyjnej.

– Będę lobbować, by przeznaczać w UE dużą pulę środków na rozwój ekologicznego i nowoczesnego transportu, zwłaszcza kolejowego, ale także sieci dróg, w tym tras rowerowych EuroVelo. Sama byłam koordynatorem wschodniego szlaku rowerowego GreenVelo. Wiem, jakie powinny obowiązywać standardy w tworzeniu takich tras rowerowych, zarówno przyjaznym turystom, jak i mieszkańcom – ocenia.

Małgorzata Wilk-Grzywna dodała, iż także województwo świętokrzyskie ma ciekawą, bogatą i zróżnicowaną ofertę turystyczną, którą trzeba europejskiemu turyście pokazać. Stąd potrzeba pieniędzy na promocję.


Idź do oryginalnego materiału