Mieli zajęcia z logopedą, poznali tajniki powstawania audycji, układania playlisty, a choćby nagrali krótkie słuchowisko. We wtorek, 14 stycznia uczestnicy Radiowej Akademii Dziecięcej zakończyli zajęcia.
Pierwsze spotkanie odbyło się pod koniec października ubiegłego roku, a ostatnie we wtorek. O zapisaniu dzieci na zajęcia często decydowali rodzice. Jakub Cendrowicz, tata Bruna przyznał, iż razem z żoną pomyśleli, iż to będzie dobra propozycja dla syna.
– Od razu załapał bakcyla i chciał tu przychodzić. Uważam, iż to bardzo rozwija, po drugie jest to coś więcej, niż zwykły język polski, wreszcie daje szerszy obraz na świat i na rzeczywistość – wyjaśnił.
Joanna Słomka, mama Oskara, przyznała, iż o akademii usłyszała na antenie Radia Kielce i od razu wiedziała, iż to będzie coś, co przykuje uwagę jej dziecka.
– Zawsze interesował się komputerami. Był interesujący jak montuje się audycje, chciał spróbować swoich sił podczas radiowych audycji. Oskar nie mógł się doczekać każdych kolejnych zajęć, z każdych wynosił coś dla siebie, czy to z montażu, czy z zajęć logopedycznych – powiedziała.
Motywacje samych uczestników były różne. – Byłem interesujący pracy dziennikarza – przyznał Oskar. – To może się wiązać z moją przyszłością – zdradziła Ala. – Chciałam spróbować czegoś nowego – wyjaśniła Lenka. – Jestem strasznym gadułą i bardzo nadaję się na dziennikarza – zapewniał Oskar. – Bardzo mnie ciekawiło, jak wygląda tworzenie audycji w redakcji, skąd potem płynie w świat – stwierdził Borys Wilczak.
– Wybrałem Radiową Akademię Dziecięcą, ponieważ zawsze byłem dość zamkniętą osobą i podziwiałem radiowców za umiejętność płynnej i składnej wypowiedzi. Chciałbym się tego nauczyć – tłumaczył Mikołaj. – Wybrałam akademię, bo wiążę swoją przyszłość z radiem i chcę się kształcić w tym kierunku – mówiła Agnieszka.
Kurs obejmował 10 spotkań. Słuchacze akademii nie tylko zobaczyli, jak wygląda redakcja, ale też poznawali kulisy powstawiania różnych form radiowych. Dodatkowo były zajęcia z logopedą oraz ze specjalistą w zakresie wystąpień publicznych. Jak podkreślił mec. Paweł Gągorowski, który w imieniu Radia Kielce jako pierwszy pogratulował młodym radiowcom, program warsztatów był starannie przemyślany.
– Staraliśmy się kompleksowo przygotować wszystkie te zajęcia, żeby dzieci miały kontakt z wieloma aspektami życia radiowego. Logopeda, realizatorzy, czy dziennikarze przekazywali swoją wiedzę, dzielili się doświadczeniem z młodymi ludźmi, a chyba choćby można powiedzieć, z młodymi radiowcami, bo ja wierzę w to, iż za parę lat spotkamy się, jeżeli nie w Radio Kielce, to może w innych rozgłośniach, albo w telewizji lub w nowych mediach, które dziś są bardzo popularne – dodał.
Beata Gawrońska z Radia Kielce zwróciła uwagę, iż Radiowa Akademia dziecięca, to początek pasjonującej przygody z mediami.
– Radiowa Akademia Dziecięca to taka wyjątkowa okazja, aby dzieci mogły rozwijać pasje i zainteresowania związane z mediami w kreatywny i angażujący sposób. To jest nie tylko nauka, ale również wspaniała zabawa i przygoda, która otwiera drzwi do świata mediów i komunikacji. Dzieci nie tylko zdobywają nowe umiejętności, ale mają okazję współpracować z ekspertami z Radia Kielce, odkrywać swoje talenty i budować pewność siebie. Myślę, iż to jest takie doświadczenie, które zostanie z nimi na całe życie – powiedziała.
Podsumowaniem pracy całej ośmioosobowej grupy będzie audycja, którą będzie można usłyszeć na antenie Radia Kielce w środę, 22 stycznia po godz. 17.00.
Koniec pierwszej edycji Radiowej Akademii to zapowiedź kolejnych wyzwań. W marcu rozpocznie się druga edycja zajęć. Przewidziano dwie grupy – pierwsza, która będzie na poziomie zaawansowanym i druga – dla początkujących. Szczegóły na internetowej stronie Centrum Edukacji Medialnej.