Nieodwołane wizyty u lekarza to duży problem dla przychodni. Pacjenci, którzy zapominają o anulowaniu zaplanowanej konsultacji czy wizyty lekarskiej wstrzymują tym samym kolejkę.
Problem nieodwołanych wizyty jest w dużej skali zauważalny także w Tarnowie. W Miejskiej Przychodni nr III w Tarnowie notuje się choćby do 20 nieodwołanych wizyty dziennie.
– Do lekarzy rejestrują się pacjenci choćby w danym dniu rano, a później na wizyty nie przychodzą. Tych osób jest choćby około 20 dziennie. Bardzo ważne jest, żeby odwoływać te wizyty z tego względu, iż inni pacjenci mogą skorzystać z wizyt w ty danym dniu. W godzinach popołudniowych obciążenie telefoniczne jest znacznie mniejsze i łatwiej się dodzwonić, można też po prostu wysłać maila, który posiada każda przychodnia i tam odwoływać wizyty
– mówiła lek. Jadwiga Sołtys, Specjalista Chorób Wewnętrznych w Miejskiej Przychodni nr III w Tarnowie.
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia za 2024 rok wynika, iż problem w Małopolsce jest duży. Najgorsze jest to, iż pacjenci nie odwołują wizyt u tych specjalistów, gdzie zwykle są najdłuższe kolejki, a nie odwołując wizyty nie dają szans innym na przyspieszenie terminu przyjęcia u lekarza.
– W Małopolsce największy problem nieodwoływanych wizyty dotyczy poradni ortopedycznych. W tym roku od stycznia do września nie odwołano 39 tys. wizyt. Problem jest również w poradniach kardiologicznych, gdzie takich wizyt nie odwołano ponad 27 tys. Niestety widzimy, iż ten problem dotyka też poradni onkologicznych, w tych poradniach pacjenci nie odwołali ponad 6 tys. wizyt
– mówiła Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ w Krakowie.
W 2024 roku liczba odwołanych wizyty w Małopolsce wynosiła 126 tys, natomiast tych nieodwołanych było 104 tysiące.
Nieodwołane wizyty są dużym problemem, zarówno dla innych oczekujących pacjentów, jak i lekarzy.
– Jest to oczywiście największy problem dla pacjentów, którzy przez nieodwoływane wizyty czekają dłużej w kolejce, ale też dla placówek medycznych w sytuacji, kiedy lekarz oczekuje pacjenta w gabinecie. o ile ktoś nie odwołuje wizyty, lekarz nie przyjmuje w tym czasie innego pacjenta, a ktoś inny mógłby wejść na to miejsce
– tłumaczy Aleksandra Kwiecień.
Rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ przypomina również, iż pacjent, zgodnie z prawem, ma obowiązek odwołać wizytę jeżeli nie może się na niej pojawić.
Narodowy Fundusz Zdrowia, aby zmniejszyć skalę nieodwołanych wizyt, przypomina o nich pacjentom przez wiadomości SMS. Zostają one wysłane kilka dni wcześniej i zawierają numer telefonu do przychodni, aby pacjent, w razie potrzeby, mógł odpowiednio wcześniej zawiadomić o swojej nieobecności.