Mały, drewniany, ale niepowtarzalny. Turyści i mieszkańcy nie mają wątpliwości – to miejsce ma duszę! [FOTO]

1 dzień temu

Niezwykłe miejsce w powiecie bełchatowskim

Drewniany kościół św. Teodora Męczennika w Kociszewie (powiat bełchatowski) stoi tu od wieków.

– Pierwszą świątynię w tym miejscu wzniesiono w 1660 roku z fundacji Rościsława i Zofii Walewskich. Budowla ta istniała do 1765 roku, kiedy to spłonęła. Obecny kościół został wybudowany w 1775 roku z inicjatywy miecznika sieradzkiego Zygmunta Dobka. Świątynię poświęcono w 1783 roku

– opowiada ksiądz Jarosław Fijałkowski, proboszcz parafii.

Kościół pełen zabytków i relikwii

Wnętrze kościoła zachwyca. W centralnej wnęce ołtarza głównego umieszczono obraz Matki Bożej Częstochowskiej, natomiast na zasuwie widnieje postać św. Teodora. W ołtarzu znajduje się barokowy relikwiarz w kształcie trumny z 1663 roku, zawierający relikwie św. Teodora Męczennika. Obok niego umieszczono również puszkę na relikwię głowy, datowaną na drugą połowę XVII wieku.

Świątynia kryje ponadto barokowy portret szlachcica z drugiej połowy XVII wieku, barokową tablicę upamiętniającą konsekrację świątyni, która miała miejsce 3 lipca 1661 roku, a także drewniany, pozłacany krucyfiks ołtarzowy i obraz św. Agaty Męczennicy. Całość dopełnia chór muzyczny, który znajduje się nad wejściem.

Ratunek dla drewnianej perełki

Choć wykonany z drewna, budynek przetrwał próbę czasu. Ale drewno, jak wiadomo, wymaga troski. I właśnie ta troska sprawiła, iż dziś w Kociszewie realizowane są prace konserwatorskie.

– Ten kościół to nasza duma. Miejsce święte, ale też historyczne. Bez jego remontu groziło nam, iż zaczną się nieodwracalne zniszczenia. To nie tylko zabytek. To żywe miejsce, świadek pokoleń i wspólnota ludzi

– mówi ksiądz Fijałkowski.

Parafia otrzymała 166 tys. zł w ramach programu „Łódzkie dla zabytków”. Dzięki tym środkom możliwe jest zabezpieczenie budynku przed dalszą degradacją.

Tu toczy się życie parafii i lokalnej społeczności

Kościół w Kociszewie nie jest tylko miejscem kultu religijnego, ale również elementem lokalnej tożsamości. Mieszkańcy są dumni z jego obecności – to tutaj od pokoleń zbierają się na mszach, świętują Boże Narodzenie i Wielkanoc, żegnają bliskich i zawierają małżeństwa.

Zabytkowy charakter świątyni przyciąga również pasjonatów historii, turystów oraz miłośników drewnianej architektury sakralnej.

https://tulodz.pl/lodzkie/to-atrakcja-jak-z-francuskiego-filmu-dla-turystow-jest-otwarta-tylko-raz-w-tygodniu-foto/R43EyL6Nb5O3STX8KRun
Idź do oryginalnego materiału