Stare przysłowie mówi „W marcu jak w garncu” i taki też był ubiegły miesiąc. Mroźne noce i poranki oraz dni przeplatane raz chłodem, raz tak długo wyczekiwanym ciepłem.
Jak to zwykle bywa w marcu mieliśmy także do czynienia z przelotnym śniegiem. Zdarzyły się również niewielkie opady deszczu. Wszystkie te czynniki potęgowane wiatrem skłoniły naszych odbiorców do regularnego korzystania z Ciepła systemowego.
Średnia dobowa temperatura w dniach 1-31 marca wyniosła +6,99ºC. W planie techniczno-ekonomicznym Spółki zakładano średnią miesięczną temperaturę w tym miesiącu na poziomie +5,40ºC.
Najzimniejszy marzec jaki zanotowaliśmy podczas naszych 33-letnich pomiarów miał miejsce w 2013 r. (średnia temperatura miesięczna -1,90ºC), natomiast najcieplej było w 2024 r. (średnia temperatura miesięczna +7,8ºC).
Najzimniejszym dniem w ubiegłym miesiącu okazał się 17 marca (temperatura dobowa -0,47ºC), natomiast najcieplej było 28 marca (temperatura dobowa +11,80ºC). Różnica temperatur między najzimniejszym a najcieplejszym dniem marca 2025 r. wyniosła 12,27 ºC.
Zmiany temperatury w marcu przedstawiono na powyższym wykresie.
W marcu wyprodukowano 45 677 GJ energii cieplnej, przy planowanej ilości 51 595 GJ. Wyprodukowano więc 88,5 % planowanej ilości energii cieplnej.
Zmiany produkcji, które odpowiadają zmianom zużycia energii cieplnej w marcu przedstawiono na powyższym wykresie (PEC w Gnieźnie, dzięki zautomatyzowaniu i opomiarowaniu procesu produkcji, dostarczania i dystrybucji energii cieplnej, dostarcza tylko tyle energii jaka jest zużywana przez użytkowników).