E-urząd skarbowy pozwala każdemu podatnikowi na dopełnienie formalności bez wychodzenia z domu. Oszczędność czasu, paliwa i brak kolejek to korzyści, jakie niesie korzystanie z elektronicznego serwisu urzędu skarbowego. Dostępne usługi pozwalają na składanie deklaracji, pobieranie zaświadczeń oraz ewidencję mandatów.
Jak zmienił się Urząd Skarbowy?
Długie kolejki i stosy dokumentów dawno odeszły w zapomnienie. Dziś Urząd Skarbowy kojarzy się z otwartością i pomocą klientom w załatwieniu wszelkich formalności. Pracownicy zachęcają do kontaktu telefonicznego lub mailowego w celu udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania. Kontakt z Urzędem Skarbowym pozostało łatwiejszy przez stronę internetową. Wystarczy wpisać adres https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/ i zalogować się jednym z trzech sposobów:
– Login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna)
– Aplikacja mObywatel (aplikacja mobilna do logowania)
– Dane autoryzujące (PESEL lub NIP i kwoty przychodu) – pozwala tylko na dostęp do usługi e-PIT.
Pracownicy urzędu otwarci są na klienta oraz zrozumienie jego sytuacji. Sprawa może być załatwiona gwałtownie i dobrze, a dzień miły i przyjemny. Nie trzeba już brać urlopu, większość formalności jest możliwa do wypełnienia przez usługi online. E-korespondencja pozwala na przesyłanie dokumentów na konto podatnika, co zdecydowanie skraca czas oczekiwania oraz gwarantuje dostarczenie wniosków. Wystarczy zaznaczyć zgodę na korespondencję elektroniczną. Powiadomienie o oczekującej wiadomości przyjdzie także mailowo lub przez wiadomość sms. Warto wskazywać adres e-mail lub numer telefonu, ponieważ pracownik będzie mógł szybciej skontaktować się z nami i poprosić o ewentualne poprawki w składanym wniosku, niż wysyłać oficjalne pismo.
Jakie sprawy można załatwić poprzez e-urząd Skarbowy?
Podatnik możne m.in. składać deklaracje i pisma do urzędów skarbowych, sprawdzić i edytować swoje dane, pełnomocnictwo, a także zobaczyć (i opłacić) mandaty, a ponadto sprawdzić status zwrotu podatku, wyrazić czynny żal przy spóźnieniu złożenia deklaracji PIT. Również można pobrać zaświadczenia np. o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości (ZAS-W), o wysokości dochodu podatnika w PIT (ZAS-DF), o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazane w PIT (ZAS-DFU). Co jest istotne, podatnik, który składa wnioski online, jest zwolniony z opłaty skarbowej. Innymi usługami jest lista aktów notarialnych, która pozwala na podgląd informacji z dokumentów notarialnych oraz korzystanie z E-TOLL (można zarejestrować się do systemu e-TOLL służącego do elektronicznego poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce). Po złożeniu wniosku podatnik, jeżeli nie ma zaległości, po kilku sekundach otrzymuje zaświadczenie widoczne na jego koncie.
Obecnie e-urząd dostępny jest dla osób fizycznych. Już niedługo przedsiębiorcy będą musieli korzystać z systemu E-faktur. W 2023 roku zapowiedziane jest rozwinięcie usług online Urzędu Skarbowego dla przedsiębiorstw, spółek i osób je reprezentujących. Takim pełnomocnikiem do kontaktu z Urzędem Skarbowym może być księgowa. Nie będzie trzeba stać w kolejce na poczcie, a sprawy urzędowe załatwiać z dowolnego miejsca poprzez komputer. Już teraz można korzystać z aplikacji e-mikrofirma, która umożliwia prowadzenie ewidencji faktur zakupowych i sprzedażowych, a także przygotowanie plików JPK_VAT, a najnowsza wersja aplikacji jest już zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.
W razie wątpliwości lub pytań związanych z e-urzędem skarbowym pracownik pokieruje i wytłumaczy, w jaki sposób wypełnić dokumenty. E-usługi przygotowane są jasno i przejrzyście. Załączone odnośniki informują, jak wypełniać formularze. Nie warto generować kolejek. Osobiste przyjście do Urzędu niech będzie traktowane jako ostateczność. E-Urząd Skarbowy funkcjonuje w języku polskim, angielskim i ukraińskim.