Obowiązek meldunkowy w Polsce przez cały czas istnieje, mimo iż wiele osób uważa go za martwy przepis. Każdy obywatel ma obowiązek zameldować się w miejscu stałego lub czasowego pobytu, jeżeli przebywa tam dłużej niż 30 dni. Obowiązek ten dotyczy zarówno obywateli Polski, jak i cudzoziemców.

Fot. Warszawa w Pigułce
Wbrew powszechnej opinii, za brak meldunku nie grożą w tej chwili żadne kary. Sankcje w postaci grzywny zostały zniesione w 2013 roku, a w tej chwili meldunek ma przede wszystkim charakter ewidencyjny. Nie oznacza to jednak, iż można go całkowicie zignorować. Brak meldunku może utrudniać załatwienie wielu spraw urzędowych – w tym np. zarejestrowanie pojazdu, zapisanie dziecka do szkoły, korzystanie z opieki zdrowotnej czy udział w wyborach samorządowych.
Zameldowania można dokonać osobiście w urzędzie gminy, przez pełnomocnika albo elektronicznie – dzięki profilu zaufanego lub e-dowodu. W przypadku zameldowania na pobyt czasowy należy również określić planowany okres pobytu.
Choć w tej chwili brak meldunku nie wiąże się z karą finansową, samorządy coraz częściej apelują o przywrócenie sankcji. Argumentują, iż meldunek jest najważniejszy dla planowania lokalnych budżetów, świadczeń socjalnych i prowadzenia postępowań administracyjnych. Na razie jednak przepisy pozostają bez zmian, a zgłoszenie meldunku zależy wyłącznie od dobrej woli mieszkańca.
Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś zameldowany w miejscu, w którym mieszkasz – warto to sprawdzić. Możesz to zrobić przez internet na stronie gov.pl lub w urzędzie gminy.