Metropolia zbada, czy w Katowicach strefa płatnego parkowania się sprawdza

1 miesiąc temu
Po kilku miesiącach od momentu wprowadzenia dużych parkingowych zmian w Katowicach, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia sprawdzi, jak działa obecna strefa płatnego parkowania. Trwa przetarg, w którym wyłoniony ma zostać wykonawca badań.

1 grudnia w Katowicach zaszyły spore zmiany. W miejscach, w których do tej pory kierowcy nie płacili za parkowanie, wprowadzono opłaty. Wtedy też zaczęły obowiązywać dwie strefy i nowe stawki. Od początku miasto deklarowało, iż zasady parkingowe nie będą stałe, tylko mają być dostosowywane do potrzeb i rozwoju Katowic. Jeszcze przed wprowadzeniem zmian mieszkańcy zgłaszali sporo uwag, ale tylko część z nich uwzględniono w uchwale parkingowej. Żeby sprawdzić efekty tych rozwiązań, miasto zadeklarowało przeprowadzenie za jakiś czas ponownych badań. Poprzednie wykonano przed wprowadzeniem zmian.

Zbyt mała rotacja samochodów

Wyniki podano 4 lata temu, wiosną 2020 roku. Badania wykazały, iż w centrum Katowic parkuje więcej pojazdów niż jest miejsc postojowych. Kierowcy zajmowali choćby o 11% więcej miejsc niż mogą pomieścić parkingi, którymi dysponuje miasto. Najwięcej aut obserwowano w godzinach 12.00-13.00. W Katowicach kierowcy w większości pozostawiali na parkingu swój samochód na 3 godziny lub dłużej. To dotyczy aż 47% wszystkich pojazdów. W tym przez cały czas większość stanowią auta z innymi tablicami rejestracyjnymi niż SK. Nieco ponad 60% zaparkowanych na co najmniej 3 godziny samochodów pochodzi spoza Katowic. Wskazywano wtedy, iż problem może rozwiązać jednoczesne zwiększenie liczby miejsc parkingowych i rotacji na tych miejscach oraz zmiana środka transportu na rower i komunikację zbiorową. Wśród zaleceń znalazło się podwyższenie stawek w strefie płatnego parkowania, które ma poskutkować skróceniem czasu postoju. To ostatnie zalecenie zrealizowano.

Ponownymi badaniami zajmie się metropolia

Jednak okazuje się, iż tymi ponownym przebadaniem parkowania w Katowicach zajmie się metropolia. GZM już wcześniej prowadziła takie działania. Pod koniec ubiegłego roku metropolia zleciła je w pierwszych pięciu miastach – Chorzowie, Bytomiu, Gliwicach, Rudzie Śląskiej i Tarnowskich Górach. Zapowiadano, iż w Katowicach takich analiz nie będzie, ponieważ miasto wykonało je na własną rękę przed zmianami w zasadach parkowania. Jak widać strategia się zmieniła. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła przetarg na badania na terenie Katowic.
Jak informuje GZM, badania mają dostarczyć informacji dotyczących działania nowej strefy. „Badania dostarczą informacji, jak działa nowa strefa. Założeniem SPP jest zwiększenie rotacji na dostępnych miejscach parkingowych oraz zwiększenie dostępności wolnych miejsc parkingowych dla osób korzystających z usług w centrum miasta. Wyniki badań pokażą, w jakim zakresie obecna polityka parkingowa spełniła te cele” – zapowiada metropolia.

Obszar badań parkingowych metropolii.

Nie tylko w strefie

Badania mają objąć cały obszar aktualnej strefy płatnego parkowania oraz obszary przyległe, na które mogą przenosić się problemy parkingowe. To m.in. duże osiedla i inne miejsca, gdzie zaczęli „uciekać” kierowcy po rozszerzeniu strefy, żeby uniknąć opłat. Analiza będzie prowadzona również w strefie kultury. Na realizację wyłoniona firma nie będzie miała dużo czasu.
Badania muszą zostać wykonane do końca maja (przed wakacjami oraz przed rozpoczęciem prac w terenie w związku z przebudową węzła kolejowego w Katowicach). Wyniki będą dostępne po przetworzeniu surowych danych otrzymanych podczas badania, najpóźniej w ciągu 24 tygodni od podpisania umowy” – informuje GZM.

Samochody z fotorejestratorami

W ramach badań prowadzone będą pomiary przy użyciu fotorejestratorów mocowanych na samochodach lub motocyklach. Wykonawca będzie musiał wykonać serię przejazdów. Pojazdy wyposażone w urządzenia pomiarowe mają pojawić się na ulicach w dwa wybrane dni tygodnia. Harmonogram ma być rozpisany w taki sposób, żeby pomiary były realizowane w dwa wybrane dni robocze (wtorek, środa lub czwartek) oraz w sobotę. Będzie jeden przejazd nocny i przejazdy w godz. 6.00-20.00 (w sobotę 6.00-22.00) z częstotliwością co godzinę.

Oferty w przetargu GZM zostaną otwarte w najbliższy piątek, 29 marca.

Idź do oryginalnego materiału