Remont ulicy Komorowskiej w Pruszkowie, którego koszty wyniosły blisko 5,5 miliona złotych, miał nie tylko zmienić jej oblicze, ale przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo jej użytkowników. Niestety stało się odwrotnie.
Drogi remont miał być poprawą bezpieczeństwa – coś jednak poszło nie tak
Ulica Komorowska, która w roku 2023 przeszła remont obejmujący wymianę nawierzchni, budowę ciągu pieszo-rowerowego czy kanalizacji deszczowej i kanału technologicznego, podczas których wycięto drzewa, miały odmienić wizerunek ulicy. Podczas remontu nałożono również duży nacisk na poprawę bezpieczeństwa, poprzez budowę wyniesionego skrzyżowania z ulicą Ceramiczną, czy wyznaczenia nowych miejsc parkingowych. Koszty remontu wyniosły blisko 5,5 miliona złotych.
Tymczasem nie ma dnia, żeby na pruszkowskich forach nie pojawiły się zdjęcia pojazdów parkujących niemal bezpośrednio na przejściu dla pieszych, na skrzyżowaniu ulic Komorowskiej i Ceramicznej.
W zamieszczonych postach możemy przeczytać:
„Drogi kierowco, parkując tuż przed przejściem…stwarzasz zagrożenie nie tylko dla pieszych ale też dla innych kierowców. Dla pieszych, bo mogą zostać potrąceni, dla kierowców, bo przez Ciebie mogą nie wyhamować na czas i mieć kogoś na sumieniu. Widoczność zerowa, trzeba było wyjść dobry metr na ulicę, żeby zobaczyć cokolwiek.”
„jak za dnia jeszcze jest w miarę w miarę, tak wieczorem to lampy uliczne mają tak słabą moc, iż ledwo widać chodnik idąc pieszo, a co dopiero żeby zobaczyć osoby podchodzące do pasów. Ulica “odświeżona”, ładne bloki dookoła, ale pozostaje wiele do życzenia.”
“Niebezpieczne jest to przejście [na skrzyżowaniu z ul. Ceramiczną – przyp. red.], na pasach trzeba się wychylić, bo nic nie widać czy coś jedzie.”

To tylko nieliczne głosy mieszkańców poruszające temat parkowania na ul. Komorowskiej, na forach dotyczących Pruszkowa na Facebooku, pojawiają się również liczne nagrania pieszych.
Obserwacja oraz interwencja służb
Nasi reporterzy przez kilka dni dokonywali obserwacji skrzyżowania ulic Komorowskiej i Ceramicznej w Pruszkowie, dokumentując przy tym wykroczenia popełniane przez kierowców. Obserwacja ta pozwoliła stwierdzić, iż łamanie przepisów w tym miejscu jest recydywą drogową.

Podczas jednej z wizyt na miejscu, nasi reporterzy zwrócili się z prośbą o interwencję Policji wobec kierowców popełniających wykroczenie z art. 49 ust. 1 pkt 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowy – „zakazy zatrzymania i postoju na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem”.
Pozostała dokumentacja zdjęciowa wraz z lokalizacją, datą, godziną oraz numerami rejestracyjnymi pojazdów, została przesłana do służb w celu podjęcia czynności zgodnie z Kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia.

Wysokość mandatu przewidziana za to wykroczenie wynosi od 100 do 300 zł i 5 punktów karnych.
Co na to zarządca drogi?
Interwencję podjęliśmy także u zarządcy drogi, którym jest Starostwo Powiatowe w Pruszkowie, gdzie przedstawiliśmy oczekiwania mieszkańców. Została przedstawiona również część wykonanych na miejscu zdjęć. Czekamy na stanowisko Starosty.
Do sprawy będziemy wracać niezwłocznie po otrzymaniu odpowiedzi.
- Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
- Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.
Jesteś świadkiem wypadku lub pożaru, masz dla nas temat z Twojego miasta lub okolicy, którym warto się zająć – napisz do nas!
Tekst: Kamil Tuzek
Zdjęcia: Redakcja



