Od września dotacja dla krakowskich przedszkoli niesamorządowych będzie naliczana według ustawowych wskaźników. Oznacza to, iż – tak jak w innych miastach – przedszkole publiczne otrzyma 100 proc., a niepubliczne 75 proc. kwoty, jaką miasto przeznacza na własne przedszkola.
31 sierpnia przestanie obowiązywać ustawa zwiększająca wskaźniki odpowiednio do 120 proc. i 85 proc. Autorzy projektu, który był omawiany podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa 16 maja, zaproponowali utrzymanie wyższych wskaźników przez kolejne trzy lata. Radni odrzucili go 23 głosami.
Uchwaleniu prawa, które pozwala na okresowe podwyższenie dotacji dla przedszkoli niesamorządowych, towarzyszyła jasna intencja. Rozwój sieci przedszkolnej miał być wspierany w tych miejscowościach, gdzie brakuje miejsc, a zapotrzebowanie rośnie, choćby w związku z wyżem demograficznym.
Dekadę temu z takim wyzwaniem mierzył się Kraków. W latach 2013–2019 r. liczba urodzeń rosła co roku. W 2013 r. urodziło się 7,3 tys. dzieci, w 2019 r. 9,4 tys. dzieci, wyższe było więc zapotrzebowanie na miejsca przedszkolne. W 2020 r. tendencja się odwróciła. Liczba urodzeń zaczęła wyraźnie spadać rok po roku, do 7,5 tys. dzieci w 2023 r. To spowoduje, iż co najmniej do 2027 r. populacja dzieci w wieku przedszkolnym będzie systematycznie malała. Niż demograficzny było widać już podczas rekrutacji do przedszkoli na rok szkolny 2024/2025. Po naborze pozostało niemal 1,2 tys. wolnych miejsc.
Warto dodać, iż żadne inne miasto metropolitalne nie zwiększa w wskaźników dotacyjnych dla wszystkich rodzajów przedszkoli niesamorządowych. W innych miastach obowiązują wskaźniki na poziomie ustawowym (100 proc. i 75 proc.). jeżeli Kraków będzie je stosował, to kwoty otrzymywane przez przedszkola niesamorządowe będą zbliżone, a choćby nieco wyższe niż te, które otrzymują w innych miastach.
W projekcie uchwały o zwiększeniu dotacji ponad ustawowe ramy nie wskazano skutków finansowych dla budżetu miasta. Tymczasem na utrzymanie wyższych dotacji przez kolejne trzy lata potrzeba co najmniej 210–250 mln zł. Budżet na 2025 r. został już uchwalony i nie ma w nim pieniędzy na wyższe dotacje dla przedszkoli.