Dużo pisałem o kolejnych edycjach naszych budżetów obywatelskich, które już trzykrotnie, co 2 lata, były kwestionowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Tak było i z głosowaniem nad BO na rok 2024, które wygrał projekt obejmujący inwestycje przy miejskich przedszkolach, ale problemem dla RIO stała się ich „ogólnodostępność”.
Pisałem o tym w poniższym tekście:
Projekt pod nazwą „Nasze Nowoczesne Przedszkola” miał na celu unowocześnienie tarnobrzeskich przedszkoli poprzez:
– przeprowadzenie remontu wymagających tego sal we wszystkich 14 jednostkach,
– zakup klimatyzatorów do każdej sali w każdej jednostce,
– zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych,
– zakup sprzętu multimedialnego,
– zakup urządzeń zabawowych,
– zakup sprzętu do utrzymania porządku i czystości
Wartość projektu oszacowano na 1,372 mln zł.
Przedszkola zdecydowanie wygrały głosowanie, uzyskując 1800 głosów, przy 666 głosach na budowę chodnika przy ul. Szlacheckiej. Wyniki w poniższym tekście:
Tradycyjnie władze miasta odwołały się od decyzji RIO, ale odwołanie zostało odrzucone. Pisałem o tym w poniższym tekście.
W poprzednich edycjach przeciągaliśmy spór, zwracając się do WSA i NSA, a jak kończył się rok, to i kończył się temat budżetu obywatelskiego. Do realizacji przyjmowano projekty z największą ilością głosów, mimo sprzeciwu RIO, iż zasady zgłaszania czy głosowania były łamane, przy czym realizowaliśmy je nie z BO, ale normalnie z budżetu na kolejny rok. Oficjalnie budżety obywatelskie nie były realizowane. Tym razem po raz pierwszy w takiej sytuacji władze miasta podjęły inną decyzję.
Jako iż w ostatnim live prezydent wspomniał o tym, iż miasto nie odwoływało się ponownie od decyzji RIO, która wskazała realizację projektu z drugim wynikiem, dopytałem o szczegóły. Streszczenie z live jest tutaj:
Poniżej komentarz prezydenta Łukasza Nowaka dla Tarnobrzeg.info:
– jeżeli chodzi o realizację zadania z budżetu obywatelskiego, które zajęło 1 miejsce w głosowaniu na rok 2024, czyli „Nasze Nowoczesne Przedszkola”(1800 głosów), mój poprzednik nie zdecydował się na odwołanie od decyzji RIO, która negatywnie odniosła się do realizacji tego projektu. W związku z powyższym do realizacji zlecono projekt budowy chodnika przy ul. Szlacheckiej, który zajął drugą pozycję w głosowaniu (666 głosów). W związku z tym, iż projekt związany z przedszkolami, miał jak widać po wynikach, niemal trzykrotnie wyższe poparcie społeczne w głosowaniu, dołożymy wszelkich starań, aby środki pozostałe z puli realizacji chodnika (po wstępnym szacowaniu wynika, iż takowe pozostaną) przeznaczyć w roku przyszłym na realizację projektu nr 1 związanego z remontami przedszkoli. Wspomniane środki planujemy wydatkować na ten cel w ramach zadań własnych miasta. Dodatkowo będziemy starać się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie na to właśnie zadanie, żeby zrealizować je w jak najszerszym zakresie.
Na koniec ciekawostka
Projekty z największym poparciem walczyły o pełną pulę środków, automatycznie eliminując w razie wygranej wszystkie pozostałe. Parę razy wspominałem o możliwości taktycznej współpracy autorów i zwolenników projektów o mniejszej wartości, dla których główną konkurencją nie jest inny projekt, który mieści się w kwocie, ale właśnie projekty które zgarniają całą pulę środków (1,372 mln zł). W tym konkretnie przypadku taktyczna kooperacja i głosowanie na jeden uzgodniony projekt miałyby sens.