Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków w Nysie

1 tydzień temu
Fot. DIMK

W Nysie zorganizowano dziś regionalne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Spotkanie w odbyło się w Muzeum Powiatowym i było okazją do prezentacji nyskich zabytków i tradycji muzealnych. Organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Konserwator Ochrony Zabytków.

– Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków jest świętem wszystkich tych ludzi, którzy zajmują się ochroną dziedzictwa i zabytków, czyli konserwatorów zabytków, architektów, urbanistów, archeologów, dokumentalistów, którzy zajmują się utrzymaniem i podtrzymaniem dziedzictwa, które należy zachować i przekazać następnym pokolenia. Jest to święto wszystkich, którzy albo mieszkają zabytkach, albo pracują dla zabytków. Część zabytków wpisana jest do wojewódzkiej ewidencji. One wymagają szczególnej ochrony i zabezpieczeń przez zniszczeniem oraz ewentualną przebudową. Inne wpisane są do gminnych ewidencji. To nie tylko kościoły i obiekty sakralne, ale też stare zagrody, budynki mieszkalne. One świadczą o historii naszego regionu. Finansowanie w zabytkach jest bardzo istotne. Ważne, żeby ono było systematyczne. Im zabytek wcześniej dostanie pomoc, tym łatwiej będzie go utrzymać i będzie tańszy. W związku z tym, to bieżące doglądanie zabytków jest bardzo istotne – mówi Zbigniew Bomersbach, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

– Nysa jest takim miejscem, które szczególnie zasługuje na uczczenie takiego święta. Jest takie powiedzenie: „Kiedy gaśnie pamięć, niech mówią kamienie”. Po prostu te zabytki nam przypominają o historii, naszym dziedzictwie. Nie tylko pomniki, świadectwa osób, ale to właśnie budownictwo. o ile chodzi o wspieranie konserwacji zabytków, to jest to ważne zagadnienie dla samorządu województwa. W ramach programu przeznaczamy na to spore pieniądze. Potrzeby w tym zakresie są olbrzymie, więc w dalszym ciągu to wsparcie będzie realizowane. Zadania, które już udało się wykonać, to zachowanie pamięci dla przyszłych pokoleń – uważa Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego.

– Zabytków mamy bardzo dużo: gotycka bazylika Świętej Agnieszki, barokowe budowle, jak chociażby Pałac Biskupi, XVIII-XIX-wieczne fortyfikacje – to tylko niektóre. W całym powiecie nyskim jest ich naprawdę sporo. Staramy się w miarę możliwości robić, co tylko jest możliwe, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie. Ważne i potrzebne są środki na ochronę i ratowanie zabytków – informuje Edward Hałajko, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie.

W trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Nysie wręczono też wyróżnienia za zaangażowanie w pracę na rzecz utrzymania i ochrony zabytków w województwie opolskim. Odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami” otrzymało osiem osób. Wśród wyróżnionych złotą odznaką znalazł się między innymi ksiądz Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to święto ustanowione Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków w 1983 roku. Przypada 18 kwietnia.

Zbigniew Bomersbach, Antoni Konopka, Edward Hałajko:

Dłuższa relacja:

Zbigniew Bomersbach, Antoni Konopka, Edward Hałajko:

autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału