Akcja „Narodowego Czytania” została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” – Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.
W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką – Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli „Narodowe Czytanie” „Lalki” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą „Narodowego Czytania” było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 r. „Narodowe Czytanie” miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, para prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą „Narodowego Czytania” były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, w 2020 czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejsc w Polsce i za granicą. Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony cała Polska czytała „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
W 2022 r. odbyło się wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.
Jak co roku w akcję „Narodowego Czytania” włączyła się gmina Ćmielów.Organizatorem wydarzenia był Dom Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie oraz Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.
– Uważam, iż to bardzo pożyteczna akcja i myślę, iż powinna się odbywać nie tylko raz w roku, ale częściej. W tej chwili uczniowie mają dostęp do wielu opracowań i często „odpuszczają” czytanie lektur. Takie akcje promujące czytelnictwo, zachęcające do sięgania po tradycyjne książki są bardzo ważne. To także okazja, abyśmy mogli się wspólnie spotkać i spędzić ten czas razem. W naszej bibliotece już na początku roku szkolnego zachęcamy młodzież do czytania. Jedni lubią czytać, drudzy nieco mniej – mówi Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie.
Dodaje, iż cała Polska „Nad Niemnem” czytać będzie w sobotę (9 września), gmina Ćmielów robi to dzień wcześniej, ponieważ zarówno dyrektor domu kultury wsparta przez koło gospodyń wiejskich będzie reprezentować gminę na Europejskich Dniach Dziedzictwa w Warszawie, gdzie zaprezentowany zostanie m.in. projekt rewitalizacji ćmielowskiego Rynku.
– o ile ktoś z państwa będzie tego dnia w Warszawie, to serdecznie zapraszamy na Krakowskie Przedmieście – wyjaśnia dyrektor domu kultury.
Tomasz Neyman, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie tłumaczy, iż warto organizować akcje promujące czytelnictwo.
– Młodzi ludzie powinni poznawać naszą literaturę, a starsze osoby mogą przypomnieć sobie klasyki polskiej literatury. Twórczość Elizy Orzeszkowej nie zawsze bywa lubiana ze względu na długie opisy przyrody. Pamiętamy ją głównie ze szkoły średniej. Bohatyrowicze, bohaterowie powieści Orzeszkowej przyjęli się w naszej kulturze. Myślę, iż młodzież bardzo chętnie sięga dziś po książki, przy czym niekoniecznie z kanonu lektur. Jak mawiał Adam Asnyk: „Każda epoka ma swe własne cele i zapomina o wczorajszych snach” – tłumaczy Tomasz Neyman.
Zbigniew Czubala, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. prof. Mariana Raciborskiego w Brzóstowej zaznacza, iż „Narodowe Czytanie” to jeden ze sposobów na to, aby młodzież więcej czytała.
– Myślę, iż to bardzo piękna akcja. Szczególnie tutaj, u nas w Ćmielowie, w tej pięknej scenerii parku. Myślę, iż to jest bardzo dobra forma, aby zachęcić młodzież do czytania. Doceniam twórczość Elizy Orzeszkowej, choć nie jest ona moja ulubioną powieściopisarką – tłumaczy dyrektor PSP w Brzóstowej. Dodaje, iż współczesna młodzież to „pokolenie czytające”, które mniej sięga po książki tradycyjne, więcej po publikacje dostępne w internecie.
Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa przypomina, iż dziś powieść Elizy Orzeszkowej nabiera nowego znaczenia.
– To opowieść przesiąknięta patriotyzmem. Akcent powstania styczniowego, pamięć o tych, którzy walczyli za naszą ojczyznę. Dziś tuż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Tym bardziej doceniamy pokój, wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Myślę, iż para prezydencka nie przez przypadek sięgnęła po tę lekturę. Dziś żyjemy w wolnym kraju, możemy się spotykać właśnie na takim „Narodowym Czytaniu”. Nikt nam nie zakazuje używania naszego ojczystego języka. Możemy czytać nasze piękne polskie powieści, które weszły do kanonu literatury. To też nasze dziedzictwo kulturowe. Ważne, aby zachęcić młodzież do sięgania po te treści. Czytanie inspiruje, rozwija nasz intelekt i wyobraźnię. Cieszę się, iż młodzież z naszych lokalnych szkół tak aktywnie włączyła się w tę akcję. To ważne, żeby pamiętać. Kontakt bezpośredni z książką to najlepsza forma relaksu i odpoczynku – podsumowuje Joanna Suska.
Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info