Czy na osiedlu Baranówek powstanie nowa inwestycja wielomieszkaniowa? Możliwe, iż tak. Do kieleckiego ratusza trafił wniosek w trybie specustawy lex deweloper dotyczący budowy trzykondygnacyjnego obiektu z garażem podziemnym w rejonie ul. Koneckiej.
Projekt, za którego realizację ma być odpowiedzialna firma FABE CONSTRUCTION przewiduje powstanie do 25 lokali mieszkalnych oraz 40 miejsc postojowych.
Inwestycja budzi obawy okolicznych mieszkańców, a także sióstr karmelitanek z Klasztoru Mniszek Bosych Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.
Mieszkańcy po raz kolejny mają szansę wyrazić swoje uwagi na temat planowanej inwestycji, bowiem powtórzono konsultacje społeczne. Barbara Sipa, rzecznik prezydenta Kielc informuje, iż pierwsze konsultacje były prowadzone w grudniu ubiegłego roku.
– Do urzędu miasta wpłynęło wówczas 38 uwag, w tym jedna zbiorowa. Mieszkańcy tej części Kielc w większości wyrazili swój sprzeciw wobec tego projektu. W styczniu zakończono opiniowanie przedsięwzięcia, jednak Miejski Zarząd Dróg w Kielcach nie zaakceptował wniosku wskazując na brak kluczowego dokumentu jakim jest akt notarialny, który ma zabezpieczyć wykonanie przebudowy ul. Koneckiej – tłumaczy.
Inwestor w ramach inwestycji towarzyszącej deklaruje utworzenie na działce należącej do miasta ogólnodostępnego parku kieszonkowego w rejonie skrzyżowania ul. Koneckiej i Obrzeżnej o powierzchni 610 m/kw., który ma pełnić rolę terenu wypoczynku, sportu i rekreacji. Sam park ma być oddalony od planowanej inwestycji wielomieszkaniowej o około 200 m, a w jego granicach ma pojawić się polana wypoczynkowa, ścieżka edukacyjna, plac zabaw oraz tor sprawnościowy.
Oprócz tego w ramach umowy z Miejskim Zarządem Dróg inwestor zobowiązuje się do przebudowania około 60 m fragmentu ul. Koneckiej od granicy terenu planowanego przedsięwzięcia do skrzyżowania z ul. Ściegiennego. Łącznie wartość tych prac wyceniono na około 470 tys. zł.
W grudniu 2024 roku do kieleckich radnych trafiło pismo przygotowane przez siostry zakonne. Wskazują w nim, iż pod listem sprzeciwiającym się tej inwestycji podpisało się ponad tysiąc osób. Wśród uwag, oprócz możliwości zakłócenia klasztornego stylu życia w odosobnieniu, wskazano też zły stan nawierzchni ul. Koneckiej, a także zaburzenie istniejącej zabudowy jednorodzinnej. Zwrócono także uwagę na bezzasadność budowy parku kieszonkowego, który ma powstać na terenie zalewowym w odległości około 100 m od lasu.
Powtórzone konsultacje społeczne w sprawie inwestycji potrwają do 2 lutego.