Mieszkańcy Nowej Huty czekają na remont fragmentu alei Róż

1 miesiąc temu

Kostka granitowa na parkingu przy Alei Róż zdaje się „żyć własnym życiem”. Mieszkańcy, przechodząc przez ten fragment, muszą uważać, by nie potknąć się i nie upaść. Problem dostrzegł krakowski radny miejski Edward Porębski, który zwrócił się do prezydenta miasta z apelem o pilną interwencję.

– W imieniu mieszkańców Nowej Huty proszę o podjęcie działań w sprawie remontu chodnika Alei Róż na odcinku od Placu Centralnego im. Ronalda Reagana, który nie został objęty remontem ze środków budżetu obywatelskiego. Przemieszczanie się pieszych po tym odcinku jest niebezpieczne, ponieważ kostka jest luźna i rusza się – nagłaśnia problem radny Porębski.

Zwraca również uwagę, iż jest to jedno z najbardziej reprezentacyjnych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Dzielnicy XVIII Nowa Huta, dlatego powinno być utrzymane we właściwym stanie.

Co na to miasto?

Wiceprezydent Krakowa Stanisław Kracik przyznaje, iż problem jest znany, a remont tego odcinka znajduje się na liście planowanych przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa prac. Jednak ograniczony budżet sprawia, iż najpierw realizowane są remonty głównych szlaków komunikacyjnych, zwłaszcza tych, po których porusza się komunikacja miejska.

– Ten fragment Alei Róż jest wykonany z kostki granitowej osadzonej na zaprawie cementowo-piaskowej, która przez lata uległa obluzowaniu, głównie przez skręcające koła wjeżdżających pojazdów – wyjaśnia Kracik.

Dodaje też, iż kompleksowy remont tego placu to koszt około 560 000 zł, a jego powierzchnia wynosi 1420 m². – W styczniu 2025 roku przeprowadzono punktowy remont wlotu Plac Centralny/Aleja Róż, który przecina ciąg pieszo-rowerowy, by poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Po ustąpieniu mrozów będziemy kontynuować punktowe naprawy w najbardziej uszkodzonych miejscach – zapowiada wiceprezydent.

Przypomnijmy, iż w połowie 2023 roku zakończyła się rewitalizacja pobliskiego fragmentu Alei Róż. Dzięki projektowi z budżetu obywatelskiego „Aleja Róż na nowo” w to miejsce powróciła zieleń. Pojawiły się szpalery lip, róże, a także nowa mała architektura.

Idź do oryginalnego materiału