Mikołaj Kopernik – wystawa i wykład
Oba te wydarzenia związane są z obchodami Międzynarodowego Dnia Archiwów. – Ponieważ w bieżącym roku świętujemy rocznice związane z Mikołajem Kopernikiem, sieć archiwów państwowych w Polsce przygotowała wystawę. Prezentujemy ją przed gmachem budynku AP w Opolu – mówi prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.
Ekspozycja „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych” przygotowana przez Archiwa Państwowe z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Przedstawia życie i osiągnięcia genialnego astronoma. Można na niej znaleźć blisko 100 starannie wyselekcjonowanych materiałów archiwalnych.
Wystawa jest dwujęzyczna – polsko-angielska – z myślą o zamieszkałych i studiujących w Opolu cudzoziemcach.
Pozwala ona prześledzić dzieciństwo, młodość i karierę słynnego astronoma. Ale jej bohaterem nie jest wyłącznie Mikołaj Kopernik. Dokumentuje ona także dzieje jego rodziny.
Można się na niej przyjrzeć się pomnikom i pamiątkom dotyczącym twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Także dowiedzieć się, jak dawniej obchodzono rocznice kopernikańskie. A ponadto przyjrzeć się również najciekawszym wizerunkom Kopernika w kulturze i w sztuce.
O profesorze Mikulskim
Uczestnicy wkładu prof. Mikulskiego mogli także zobaczyć materiały dotyczące nyskich przodków Kopernika. Są one dostępne w Archiwum Państwowym w Opolu.
– Profesor Krzysztof Mikulski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest najważniejszym w Polsce badaczem i biografem wielkiego astronoma. Jest też przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz pracownikiem Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Także przewodniczącym Rady Archiwalnej. Jest też zaangażowany jako organizator w Światowy Kongres Kopernikański, który odbywa się w kilku miastach w Polsce związanych z życiem i działalnością Kopernika: w Toruniu, w Olsztynie i w Krakowie – dodaje prof. Lenart.
W czwartek, 22 czerwca w Tygodniku „O!Polska” opublikujemy wywiad z profesorem Krzysztofem Mikulskim.