Milena Basińska i Tola Kiedrzyńska mistrzyniami Polski

Podczas Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego w Białymstoku – mistrzostwach Polski Młodzików do lat 16, dwie zawodniczki Stali Stalowa Wola: Milena Basińska i Tola Kiedrzyńska stanęły na najwyższym stopniu podium.

Milena wróciła do domu nie tylko ze „złotem” i z tytułem mistrzyni Polski biegu na 300 m, ale także z dwoma medalami brązowymi, w biegu na 100 m i w sztafecie 4×100 m.

W środku mistrzyni Polski U 16 w biegu na 300 m, Milena Basińska

W biegu na 300 m pobiegła w czasie 39,72, który jest jej nowym rekordem życiowym. Nasza sprinterka wyprzedziła Dąbrówkę Borowską z Akademii Biegowej Kartuzy (39,83) i Maję Czajkowską z AL Międzyzdroje (40,20). W biegu na 100 m Basińska była trzecia w swojej serii eliminacyjnej, ustanowiła rekord życiowy czasem 12,34 i awansowała do finału, w którym również zajęła trzecie miejsce, z czasem 12,35. Mistrzostwo wywalczyła Julia Greda z Victorii Olesno (12,13), a wicemistrzostwo Helena Goliszewska z Ósemki Police (12,20).

20 zawodniczek wzięło udział w konkursie rzutu młotem, wśród nich 3 ze Stali Stalowa Wola: Maja Kiedrzyńska, Magdalena Bednarz i Yagoda Warchoł. Pierwsza z nich okazała się dla swoich rywalek bezkonkurencyjna. W trzeciej próbie rzuciła 51,66 i ta odległość zapewniła jej mistrzostwo Polski i nową „życiówkę”. Medal srebrny zdobyła Kornelia Kondycka z Osy Zgorzelec (51,24), a „brąz” przypadł Weronice Kapustce ze Stali Mielec (46,66). Magdalena i Yagoda zajęły miejsca w drugiej „dziesiątce”.

Trzy najlepsze zawodniczki rzutu młotem, w środku złota medalistka, Tola Kiedrzyńska
Trzecie miejsce wywalczyła sztafeta dziewcząt 4×100 m

Na trzecim stopniu podium meldowały się nasze sztafety 4×100 m. Drużyna dziewcząt w składzie: Lena Grzybowska, Milena Basińska, Nikola Janiec, Natalia Krupa biegły w drugiej serii. Wygrały czasem 49,30 (najlepszy rezultat w tym sezonie) i czekały na rozstrzygnięcia w trzecim, ostatnim biegu. W nim najszybsza była sztafeta Wawelu Kraków, która wygrała czasem 49,19, a Zawisza Bydgoszcz ukończyła konkurencję z drugim czasem 49,26, a więc o 0,04 sekundę szybszym od wyniku, jaki uzyskały „Stalówki”.

Z medalami brązowymi wróciła także sztafeta chłopców 4×100 m

W rywalizacji panów, najlepszą sztafeta 4×100 m tworzyli biegacze Vectry Włocławek – wygrali czasem 44,93, miejsce drugie zajął Feniks Siedlce (44,98), a Stal w składzie: Oskar Szumełda, Mikołaj Kozłowski, Maciej Sudoł, Olaf Szumełda) uzyskała trzeci rezultat, 45,05, który jest ich nowym Personal Best.

Bardzo blisko strefy medalowej była po biegu na 600 m Lena Grzybowska. Do rywalizacji przystąpiło 40 zawodniczek, rozegrano 5 serii. W pierwszej startowała zawodniczka Stali i zajęła czwarte miejsce, czas 1:37,34 (rek.życ.). Wygrała Zofia Szyderska Z Iskry Białogard (1:35,10), druga była Martyna Machała ze Stali Mielec (1:36,38), a trzecia Oliwia Leszczyńska z MKS MOSM Bytom (1:36,98). Pół godziny później, po ostatniej serii, okazało się, iż ta pierwsza była najszybsza, a to oznaczało, iż Lena została czwartą biegaczką Polski w kategorii Młodziczek w roku 2024. W pierwszej dziesiątce mistrzostw znalazł się także Wiktor Sobolewski, który został sklasyfikowany na 9. miejscu w biegu na 1000 m (2:44,47).

W mistrzostwach wzięło udział 1065 zawodników z roczników 2009 oraz 2010 z ponad 250 klubów. Najwięcej medali (5) zdobyli reprezentanci Stali Stalowa Wola, natomiast w klasyfikacji medalowej zajęli trzecie miejsce (2 złote, 3 brązowe). Wygrała Stal Mielec (2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy), drugi był Górnik Wałbrzych (2 złote, 1 srebrny).