Miliarder James K. Irving zmarł w wieku 96 lat

bejsment.com 3 tygodni temu

Miliarder biznesmen James K. Irving, prezes J.D. Irving Ltd., zmarł w wieku 96 lat, zgodnie z komunikatem prasowym wydanym przez firmę w piątek wieczorem.
Śmierć Irvinga nastąpiła zaledwie miesiąc po śmierci brata Arthura Irvinga.

J.K. Irving zmarł spokojnie w piątek w Saint John, N.B. Był synem patriarchy Irvinga, K.C. Irvinga, który zmarł w 1992 roku. K.C. był przemysłowcem, który przekształcił pojedynczą stację benzynową i tartak w kontrolowany przez rodzinę konglomerat biznesowy, czyniąc go i jego trzech synów jednymi z najbogatszych biznesmenów w Kanadzie.

Ta firma, z siedzibą w Saint John, obejmuje leśnictwo, energetykę, rolnictwo, transport, handel detaliczny, żywność, budownictwo i przemysł stoczniowy. Firma została założona w 1882 roku i działa w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Według Forbesa wartość netto J.K. Irvinga w chwili jego śmierci wynosiła 5,5 miliarda dolarów.

Strona internetowa Forbes podaje, iż firma posadziła ponad miliard drzew od 1957 roku, a Irving Woodlands, oddział firmy, jest szóstym co do wielkości właścicielem gruntów w Stanach Zjednoczonych. Operacje leśne i papiernicze nadzorowane przez J.D. Irving dają najwięcej zatrudnienia w sektorze prywatnym w Nowym Brunszwiku.

Śmierć J.K. Irvinga oznacza koniec pokolenia braci Irvingów, którzy podzielili firmę ojca na trzy części.

Jego brat Arthur zmarł w maju w wieku 93 lat i był emerytowanym prezesem Irving Oil. Ich brat Jack Irving zmarł w 2010 roku.

J.K. Irving był wdowcem po śmierci swojej żony, Jean Irving, a osierocił czworo dzieci, Jima, Roberta, Mary-Jean i Judith, a także 14 wnuków i 13 prawnuków.

“Nowy Brunszwik stracił znaczącą osobę, która pozostawiła niezatarty ślad w tej prowincji” – powiedział premier Blaine Higgs w oświadczeniu e-mailowym w piątek późnym wieczorem. Higgs podkreślił, iż Irving “zbudował imperium” poprzez swoje firmy i był dumny, iż jego firma miała siedzibę w Saint John. “J.K. pozostawia po sobie trwałą spuściznę, która będzie żyła przez całe życie jego bliskich i pracowników jego firmy w Nowym Brunszwiku, Kanadzie i na całym świecie” – powiedział Higgs.

Burmistrz Saint John Donna Reardon podzieliła się swoimi kondolencjami w poście na X. “Chcę złożyć moje szczere kondolencje rodzinie Irvingów z powodu śmierci Jamesa K. Irvinga” – powiedziała Reardon. “Przez całe swoje życie J.K. wniósł znaczący wkład w miasto Saint John. Jego wysiłki wpłynęły na wiele istnień, od jego przywództwa w społeczności biznesowej po inicjatywy środowiskowe i poświęcenie dla młodzieży”. Podkreśliła również jego wkład w program Partners Assisting Local Schools w Saint John, który ma na celu zmniejszenie ubóstwa wśród dzieci.

Były premier Nowego Brunszwiku Shawn Graham powiedział, iż J.K. Irving miał miły i współczujący charakter i zostanie zapamiętany za swoje zaangażowanie w finansowanie programów społecznych i pomoc osobom żyjącym w ubóstwie. “To była pasja, której doświadczyłem osobiście” – napisał Graham w e-mailu do CBC.

W 2015 r. J.K. Irving został uhonorowany Orderem Kanady “za jego transformacyjny wkład jako lidera korporacyjnego, który przyspieszył rozwój gospodarczy na obszarach wiejskich i miejskich Nowego Brunszwiku”, zgodnie ze stroną internetową Gubernatora Generalnego Kanady.

“Jego wizjonerskie przywództwo w J. D. Irving, Limited pomogło wzmocnić gospodarkę w Maritimes poprzez stworzenie możliwości zrównoważonego zatrudnienia. Wspierał także lokalne gospodarki, pomagając rozwijać się przyszłym liderom prowincji, finansując programy w zakresie biznesu, środowiska i leśnictwa na Uniwersytecie Nowego Brunszwiku” – czytamy dalej na stronie.

Jest on również wymieniony w Canadian Business Hall of Fame. “J.K. Irving przez cały czas postępuje zgodnie z podstawową formułą, której nauczył się od swojego ojca: buduj świetny zespół pracowników, inwestuj, wytwarzaj doskonały produkt, zapewniaj doskonałą obsługę, a następnie ponownie inwestuj” – czytamy w podsumowaniu na stronie organizacji.

“Przez całą swoją karierę główną motywacją i największą nagrodą dla J.K. Irvinga było wyzwanie budowania najlepszych w swojej klasie firm od podstaw z zespołem ludzi, którzy podzielają jego pasję do szczegółów i jakości”.

Biuro premiera Justina Trudeau również wydało w piątek oświadczenie, składając “najgłębsze kondolencje” rodzinie Irvinga. Trudeau nazwał J.K. Irvinga “symbolem kanadyjskiej przedsiębiorczości i filantropii” i powiedział, iż “zawsze będzie pamiętany” za swój wkład.

Idź do oryginalnego materiału