Milionowy gość w Planetarium Śląskim

2 godzin temu

Milionowy gość odwiedził dzisiaj Planetarium Śląskie. To wielki sukces, ponieważ tylu gości odwiedziło to kultowe na mapie województwa śląskiego miejsce w zaledwie dwa lata.

Planetarium Śląskie miało dziś powód do świętowania, odwiedził je bowiem milionowy gość.

  • To jest niezwykła euforia dla naszej instytucji. Nieco ponad dwa lata Planetarium w nowej odsłonie i przed te dwa lata milion osób miało okazję odwiedzić naszą placówkę – mówi Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

Dyrekcja Planetarium Śląskiego nie ukrywa, iż liczą na kolejne miliony odwiedzających, zwłaszcza, iż już za chwilę wejdą w jubileuszowy rok, 70-lecia powstania Planetarium Śląskiego.

  • Jestem szczęściarzem, ponieważ przywiozłem grupę ze szkoły podstawowej. Nagle podchodzę do kasy i okazuje się, iż jestem milionowym gościem – Adam Rychlik, milionowy gość Planetarium Śląskiego.

Tak powstało Planetarium Śląskie

Planetarium Śląskie powstało według wizjonerskiego projektu krakowskiego architekta Zbigniewa Solawy. Prace konstrukcyjne ruszyły w lipcu 1953 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 4 grudnia 1955 roku.

Główna sala projekcyjna mogąca pomieścić około 400 widzów wyposażona była w płócienny, sferyczny ekran o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych. W centralnym punkcie sali umieszczono najnowocześniejszy w tym czasie projektor wyprodukowany przez zakłady Carla Zeissa w Jenie, który był w stanie wyświetlić na sztucznym niebie ponad 8000 gwiazd.

fot. Planetarium ŚLąskie

W 1955 roku rozpoczęło także działalność obserwatorium astronomiczne, które wyposażone zostało w największy w Polsce refraktor o średnicy 30 centymetrów. Cztery lata później w Planetarium rozpoczęła działalność stacja sejsmologiczna, a w 1963 roku otwarto stację klimatologiczną.

W 1957 roku Planetarium Śląskie zorganizowało I Olimpiadę Astronomiczną – jedną z najbardziej prestiżowych rywalizacji tego rodzaju w Polsce. W 2011 roku Planetarium gościło uczestników 5 Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki (IOAA).

W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego, które zostało przekształcone w park nauki. W dodatkowym budynku, zlokalizowanym głównie pod ziemią znalazło się miejsce dla interaktywnych ekspozycji. Obok kompleksu stanęła również wieża widokowa. Przebudowa zakończyła się w czerwcu 2022 roku. Została ona sfinansowana ze środków własnych Województwa Śląskiego oraz Unii Europejskiej.

Idź do oryginalnego materiału