Miliony dla Powiatu. Będą zmiany w oświacie

9 godzin temu

Cztery powiatowe placówki oświatowe przejdą gruntowną termomodernizację. To efekt dofinansowania, pozyskanego z Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Termomodernizacje zostaną wykonane w II Liceum Ogólnokształcącym im. Dąbrówki w Gnieźnie (hala oraz łącznik), Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gnieźnie, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Gnieźnie oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy w Kłecku. Łączna kwota pozyskanych środków to blisko 14 milionów złotych. Kolejne 12 milionów złotych pochodzić będzie z budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego.

Podjęliśmy decyzję o dołożeniu właśnie takich pieniędzy, ponieważ chcemy, aby inwestycje te wykonane były kompleksowo – informuje Starosta Gnieźnieński Tomasz Budasz.

Przekazanie stosownych umów odbyło się 7 kwietnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie w obecności Ministry Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski oraz Prezydenta Miasta Gniezna Michała Powałowskiego. Obok samorządu Powiatu Gnieźnieńskiego, to bowiem Miasto Gniezno pozyskało także blisko 6 milionów złotych, z przeznaczeniem na termomodernizacje Szkoły Podstawowej nr 8 i Przedszkola nr 9.

Termomodernizacja przyniesie placówkom oświatowym oszczędności sięgające choćby trzydziestu procent. Realizacja inwestycji pozwoli ponadto na poprawę efektywności energetycznej budynków oraz wyeliminowania strat energii. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można z powodzeniem przekazać na cele edukacyjne, inwestując w rozwój dzieci i młodzieży – podkreśla Minister Paulina Hennig-Kloska.

Termomodernizacja budynków umożliwi także osiągnięcie adekwatnej wartości wskaźnika zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania w standardowym sezonie grzewczym. Realizacja projektu to także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (zwłaszcza dwutlenku węgla) poprzez zmniejszenie strat cieplnych w budynkach oraz redukcja zużycia energii finalnej, za sprawą zmniejszenia ilości energii wykorzystywanej na procesy grzewcze budynków.

Idź do oryginalnego materiału