![](https://www.emkielce.pl/media/k2/items/cache/6d5ce6df49e035ef44ad96b8dcc083ff_L.jpg)
Większy komfort dla pacjentów, lepiej wyposażone gabinety i poprawa jakości usług w zakresie cyfryzacji. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił listę placówek podstawowej opieki zdrowotnej, które dostaną pieniądze unijne na rozwój. W regionie świętokrzyskim do 53 placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej trafi ponad 19 milionów złotych.
– Środki unijne trafią na rozwój POZ, między innymi na rozwój opieki koordynowanej. W drugiej połowie roku, najprawdopodobniej we wrześniu, ruszy drugi nabór wniosków. To szansa dla placówek, które nie dostały dotacji w pierwszym konkursie. Do dyspozycji w budżecie projektu pozostaje jeszcze ok. 500 mln zł – informuje Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
Pierwotnie zaplanowano do wydania 180 mln zł. Założeniem konkursu było wzmocnienie opieki koordynowanej w POZ oraz miejsc, gdzie nie było placówek podstawowej opieki zdrowotnej (tzw. białych plam). Dzięki grantom nowe podmioty dołączą do opieki koordynowanej w POZ, zwiększy się też liczba miejsc udzielania świadczeń w obszarach, w których dotychczas dostęp do lekarza był utrudniony.
– Placówki, które już realizują opiekę koordynowaną, rozszerzą ofertę dla pacjentów o nowe ścieżki. Aktualnie w opiece koordynowanej POZ takich ścieżek jest pięć: kardiologiczna, pulmonologiczna, endokrynologiczna, diabetologiczna i nefrologiczna – dodaje rzecznik.
Środki unijne dla POZ można wydać na trzy kategorie kosztów:
- sprzęt medyczny (np. aparaty USG, holtery, sprzęt niezbędny do diagnostyki w domu pacjenta)
- sprzęt IT (m.in. oprogramowanie do realizacji opieki koordynowanej, komputery, serwery, centralki telefoniczne do obsługi połączeń od pacjentów)
- prace budowlane związane np. z poprawą infrastruktury przychodni.
W całym kraju na modernizację przychodnie dostaną niemal 700 milionów złotych.