Miliony obsłużonych klientów

6 godzin temu

Centrum Usług Wspólnych Narodowego Funduszu Zdrowia w Chełmie wydało ponad 3,2 mln Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. NFZ właśnie podsumował pięć lat działalności pierwszej tego typu placówki w Polsce.

Chełmskie Centrum Usług Wspólnych NFZ powstało w październiku 2019 roku i było pierwszą tego typu placówką otworzoną w kraju. Centrum funkcjonuje przy Delegaturze Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przy ul. Szpitalnej i zajmuje się rozpatrywaniem wniosków o wydanie turystycznej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) składanych drogą elektroniczną – przez ePUAP lub Internetowe Konto Pacjenta (IKP). w tej chwili najwięcej wniosków trafia do Funduszu za pośrednictwem IKP. W CUW pracuje 29 osób, a kierownikiem jest Sylwia Mazurek.

Karta EKUZ zapewnia możliwość korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w państwach Unii Europejskiej oraz państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, a także w Wielkiej Brytanii.

– Po pozytywnej weryfikacji wniosku karty są drukowane i wysyłane z Chełma bezpośrednio na adres wnioskującego. Duża wydajność procesu wydawania kart EKUZ możliwa jest dzięki temu, iż Centrum Usług Wspólnych wyposażone jest w nowoczesne urządzenie drukująco-kopertujące – informuje Małgorzta Bartoszek, rzeczniczka prasowa Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Pierwsze karty EKUZ wydrukowano 7 października 2019 roku. Centrum było nowością w Strategii Funduszu. CUW jest znacznie wygodniejsze dla pacjentów, ponieważ ogranicza biurokrację na rzecz usług elektronicznych.

Od początku istnienia CUW w Chełmie wydrukowało łącznie 3 261 330 kart EKUZ dla mieszkańców z całej Polski. Tygodniowo realizuje około 16 000 wniosków.

– Dzięki zastosowanym usprawnieniom w jedną godzinę w Centrum drukuje się ok. 600 kart. A w okresie wakacyjnym obsługiwanych jest choćby 11 tys. wniosków dziennie. Najwięcej wniosków o EKUZ – 13 tysięcy, wpłynęło do CUW w lipcu 2023 r. – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Najwięcej kart drukowanych jest dla pacjentów z województwa mazowieckiego (ponad 600 tys. do chwili obecnej) oraz z województwa małopolskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. – Liczba wpływających elektronicznie wniosków do Centrum sukcesywnie rośnie, w tym roku odnotowaliśmy 17-procentowy wzrost w stosunku do roku ubiegłego – dodaje dyrektor Piróg. (reb)

Idź do oryginalnego materiału