Miliony Polaków pobiegną do urzędów tuż po 1 stycznia. Spójrz do portfela czy też musisz. Przewidziano kary

3 dni temu

Miliony Polaków czeka w przyszłym roku obowiązkowa wymiana dowodów osobistych. Dotyczy to przede wszystkim osób, które otrzymały dokumenty w 2015 roku – po 10 latach tracą one ważność. Urząd ostrzega, iż za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna choćby do 5000 złotych.

Obraz poglądowy. Fot. Shutterstock

Konsekwencje nieważnego dowodu

Brak aktualnego dokumentu może skutecznie sparaliżować codzienne życie. istotny dowód jest niezbędny do załatwiania spraw bankowych, urzędowych i zdrowotnych. Szczególne problemy mogą pojawić się podczas podróży zagranicznych – choć w strefie Schengen nie potrzebujemy paszportu, to właśnie dowód osobisty służy jako podstawowy dokument podróży.

Jak wymienić dowód osobisty

Procedura wymiany została uproszczona i można ją przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwsza opcja to wizyta w dowolnym urzędzie gminy, druga – złożenie wniosku online przez platformę ePUAP (wymaga posiadania profilu zaufanego lub e-dowodu). Niezależnie od wybranej metody i tak trzeba będzie udać się do urzędu. „Jeśli składasz wniosek przez Internet, musisz uzupełnić go o odciski palców i wzór podpisu. Dane te zostaną pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym. Na wizytę w urzędzie masz 30 dni od złożenia wniosku przez internet. Po tym terminie twój wniosek nie zostanie zrealizowany (pozostanie bez rozpoznania)” – czytamy na rządowej stronie. Na nowy dokument trzeba czekać do 30 dni.

Eksperci zalecają, by nie czekać z wymianą do ostatniej chwili. Doświadczenia pokazują, iż tuż przed terminem utraty ważności dokumentów z danego rocznika w urzędach tworzą się gigantyczne kolejki. Szczególnie powinny się pospieszyć osoby planujące ważne wydarzenia wymagające ważnego dokumentu tożsamości.

Praktyczne wskazówki

Aby uniknąć długiego oczekiwania w kolejkach, warto skorzystać z systemu rezerwacji wizyt online, który oferuje większość urzędów. Przed wizytą należy przygotować zdjęcie spełniające wymogi techniczne. Najkrótsze kolejki są zwykle w środku tygodnia w godzinach przedpołudniowych – warto unikać poniedziałków i dni po świętach.

Nowe dowody osobiste wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia i funkcje elektroniczne. Warstwa elektroniczna umożliwia logowanie do platform administracyjnych i podpisywanie dokumentów online. Choć coraz popularniejsza staje się aplikacja mDowód, nie jest ona jeszcze powszechnie akceptowana jako pełnoprawny zamiennik fizycznego dokumentu.

Niedopełnienie obowiązku wymiany może skutkować nie tylko karą grzywny podczas kontroli. Nieważny dokument uniemożliwi złożenie wniosku o paszport, zawarcie umowy najmu czy zakup niektórych usług finansowych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie procesu wymiany, by uniknąć niepotrzebnego stresu i komplikacji.

Idź do oryginalnego materiału