
Mława zaprasza mieszkańców i gości do wspólnego świętowania 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą, a następnie ulicami miasta przejdzie uroczysty pochód do parku miejskiego, gdzie przy Dębie Niepodległości odbędzie się patriotyczne spotkanie.
Mława świętuje 234. rocznicę Konstytucji 3 Maja
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczną się w sobotę, 3 maja 2025 roku o godzinie 10:30 mszą świętą w kościele pw. Ducha Świętego, należącym do parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.
Patriotyczny Pochód do Parku Miejskiego
Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy wezmą udział w uroczystym pochodzie, który przejdzie ulicami Mławy do parku miejskiego imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Spotkanie przy Dębie Niepodległości
Około południa, w malowniczej scenerii parku miejskiego, w pobliżu Dębu Niepodległości, zaplanowano okolicznościowe spotkanie o charakterze patriotycznym. Będzie to doskonała okazja do wspólnego świętowania ważnej rocznicy w historii Polski.
234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W tym roku obchodzimy 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, aktu prawnego o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej tożsamości, będącego symbolem dążenia do wolności, nowoczesności i dbałości o dobro wspólne. Przyjęta w 1791 roku, była pionierskim rozwiązaniem ustrojowym w skali europejskiej i światowej.
Sejm Czteroletni – Narodziny Konstytucji i Polskiej Statystyki
Obrady Sejmu Czteroletniego, które doprowadziły do uchwalenia Konstytucji 3 Maja, stały się również początkiem historii polskiej statystyki ludnościowej. W trakcie tych burzliwych czasów, 22 czerwca 1789 roku, przyjęto konstytucję „Lustracya dymów i podanie ludności”, która zainicjowała pierwszy spis ludności na ziemiach polskich. Spis objął zarówno mieszkańców wsi, jak i miast – chrześcijan oraz żydów – z wyłączeniem stanów uprzywilejowanych, czyli szlachty i duchowieństwa. Zebrane dane porządkowano według płci, wieku, wykonywanego zawodu oraz pozycji społecznej. Choć nie był to spis imienny, dostarczył bezcennych informacji o strukturze społeczeństwa polskiego u schyłku XVIII wieku. Konstytucja 3 Maja i pierwszy spis ludności stanowią dwa najważniejsze filary odpowiedzialnego państwa. Łączą w sobie ideę wolności jednostki i troski o wspólnotę z potrzebą oparcia zarządzania państwem na rzetelnych i aktualnych danych.