Wykłady, dyskusje, prezentacje i sporo zajęć praktycznych – od nauk humanistycznych przez ekonomiczne, medyczne po techniczne – tak w wielkim skrócie wyglądała w Akademii Zamojskiej jubileuszowa 20. edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. W trakcie imprezy Uczelnię odwiedziło ponad 500 uczniów szkół średnich i podstawowych z Zamościa i regionu.
Głównym celem Lubelskiego Festiwalu Nauki jest upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych. Akademia Zamojska przygotowała ofertę, w której coś dla siebie znaleźli zarówno pasjonaci szeroko pojętej techniki, nauk o zdrowiu, nauk społecznych, jak też humaniści.
W Centrum Badań i Transferu Technologii AZ przy ul. Szczebrzeskiej 31 chętni mogli zapoznać się z parkiem maszyn, jakim dysponuje Uczelnia, jak również wziąć udział w pokazach z optyki geometrycznej i falowej oraz wizyjnych systemów pomiarowych, przygotowanych przez wykładowców Wydziału Techniczno-Informatycznego AZ.
Humaniści wzięli udział w symulacjach rozprawy sądowej przygotowanych przez wykładowców Instytutu Prawa AZ. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia poświęcone najczęstszym błędom językowym, jakie Polacy popełniają w języku angielskim, wykłady w języku ojczystym Szekspira czy warsztaty poświęcone osiągnięciu dobrostanu psychicznego, które przygotowali wykładowcy Instytutu Filologii AZ oraz Instytutu Pedagogiki AZ. Pasjonaci historii mogli poznać dzieje Zamościa i Akademii Zamojskiej podczas spaceru po zamojskim Starym Mieście, które poprowadziła wykładowczyni z Instytutu Rynku Sztuki i Zarządzania w Kulturze.
Przyszli biznesmeni i liderzy zespołów wzięli udział w warsztatach z komunikacji i zarządzania zorganizowanych przez wykładowców Instytutu Finansów i Rachunkowości AZ. Była to okazja by sprawdzić swoje umiejętności przywódcze i nauczyć pracy w zespołach by osiągnąć zamierzony cel. Z kolei ci, którzy bardziej interesują się rekreacją, zdrowym i planowanym treningiem czy zjawiskami meteorologicznymi wzięli udział w wykładach przygotowanych przez kadrę Instytutu Turystyki i Rekreacji AZ.
W Pracowni Genetyki AZ przy ul. Pereca 2 uczestnicy warsztatów przeprowadzili izolację materiału genetycznego pochodzącego z owoców (truskawki, banany) tzw. „metodą kuchenną”, wykorzystując proste i znane im substancje chemiczne, takie jak sól i płyn do mycia naczyń. DNA wytrącone w czasie eksperymentu było widoczne gołym okiem. Z kolei w Wieloprofilowym Centrum Symulacji Medycznych AZ przy ul. Hrubieszowskiej 24 młodzież uczestniczyła w zajęciach z pierwszej pomocy przy wypadkach urazowych oraz uczyła się jak należy postępować i pomóc kobiecie w sytuacji nagłego porodu w warunkach poza salą szpitalną. Tam również odbyły się zajęcia z resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz wirtualnej rzeczywistości. Warsztaty uzupełniały wykłady o zaburzeniach odżywiania, nadciśnieniu tętniczym hipo- i hiperglikemii, czy chorobie wieńcowej.
Warto zaznaczyć, iż ze względu na duże zainteresowanie 27 września br. w Centrum Symulacji Medycznych AZ odbędą się zajęcia poświęcone oznaczaniu grupy krwi.
Dziękujemy młodzieży i jej opiekunom za udział w wydarzeniach w ramach Festiwalu i zapraszamy do współpracy i udziału w kolejnych wydarzeniach i projektach.
Tegoroczna edycja LFN w Akademii Zamojskiej odbyła się w dniach 16-20 września 2024 r.