W niedzielę 2 czerwca została zainaugurowana 15. edycja akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Turyści na Urbanią Górę wspinali się szlakiem czarnym, śladem Kalwarii Tokarskiej. Wśród nich sporo osób po raz pierwszy wędrowało w ramach tegorocznego odkrywania beskidzkich wysp.
Zanim jednak opowiemy o wędrówce turystów w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy zapraszamy was do odwiedzenia kilku ciekawych miejsc, o których opowiada nam Bartłomiej Dyrcz, dyrektor Kliszczackiego Centrum Kultury.
Podczas godzinnej wędrówki z centrum gminy spotykamy na swojej drodze rzeźby, kapliczki, groty i stacje drogi krzyżowej. To wszystko jest dziełem jednego człowieka – Józefa Wrony, który już na stałe mocno związał się z Urbanią Górą.
Turystów, którzy spotkali się na Urbaniej Górze przywitał gospodarz gminy Marek Kluska. Była wspólna fotografia i hymn odkrywców, który będzie w tej edycji akcji na każdym turystycznym spotkaniu towarzyszył piechurom.
Mszę św. dla ponad 600 turystów odprawił ks. Leszek Skaliński. Po niej organizatorzy wręczyli nagrody uczestnikom akcyjnych konkursów.
Najmłodszy: Stefan Kobiałka /2,5 miesiąca/ z Wierzbanowej,
Najstarszy: Józefa Bierówka /85 lat/ z Tokarni.
Uczestnik z najdalszego zakątka Polski: Danuta Szymaniak z Krzyżowic (woj. opolskie).
Konkurs wiedzy o Beskidzie wyspowym i Gminie Tokarnia:
I m. Maria Ligenza z Mszany dolnej,
II m. Barbara Bobak z Jodłownika,
III m. Józef Prędki z Limanowej.
Najmilsza: Zofia Janicka z Więciórki,
Najmilszy: Waldemar Kołodziejczyk z Tokarni.
Rodzinne odkrywanie: Rodzina Jędrochów z Tokarni /26 osób/.
Podczas pikniku koncert dała orkiestra OSP w Tokarni, a panie z kół gospodyń wiejskich z Więciórki i Tokarni.
Turystów szlakiem żółtym przez Zembalową do Lubnia sprowadził przewodnik PTTK Jarosław Orzeł.
Organizator projektów: Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego.
XV edycja akcji „ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2024, GŁÓWNY SZLAK BESKIDU WYSPOWEGO, 102 WYSPY BESKIDU WYSPOWEGO” jest realizowany przy wsparciu finansowym: Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach „Programu wsparcia turystyki- edycja 2024″, Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2024” oraz gmin zrzeszonych w Forum Gmin Beskidu Wyspowego.
Fot. Roland Mielnicki