
Każdego roku, 7 lipca, mieszkańcy Siderki i okolicznych miejscowości spotykają się na miejscowym cmentarzu, by uczcić Narodzenie Świętego Proroka Jana Chrzciciela. To wyjątkowy dzień w kalendarzu liturgicznym i jeden z najważniejszych momentów dla lokalnej społeczności. Uroczystości religijne realizowane są przy niewielkiej, ale niezwykle ważnej duchowo kaplicy cmentarnej, należącej do Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie.
To nie tylko święto liturgiczne, ale też głęboko zakorzeniona tradycja, sięgająca pokoleń - czas modlitwy, zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli. Wierni przybywają, aby oddać hołd zmarłym, wspólnie się modlić i symbolicznie połączyć się z tymi, którzy spoczywają na wieki w cieniu kaplicy, którą niegdyś współtworzyli i w której przez lata składali swoje modlitwy.
Tradycją tego miejsca jest to, iż przed rozpoczęciem św. liturgii wierni dokonują poświęcenia miejsca pochówku swoich przodków.
Pomimo iż święto przypada w czasie postu przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła, atmosfera tego dnia jest pełna nadziei, duchowego uniesienia i radości. Wierni proszą Świętego Jana Chrzciciela o wstawiennictwo u Boga, o zdrowie, siłę, pokój i Boże błogosławieństwo.
Tegoroczne obchody miały również wymiar symboliczny. Kaplica cmentarna została wzbogacona o wyjątkowe freski przedstawiające ikony 12 świąt cerkiewnych. Jak podkreślił ks. Piotr Hanczaruk, proboszcz Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, było to możliwe dzięki wsparciu i ofiarności ludzi dobrej woli, którzy nieustannie troszczą się o to święte miejsce.
- To dla nas dzień nadziei i duchowej odnowy. Narodziny Świętego Jana Chrzciciela przypominają nam, iż Chrystus stale rodzi się w naszych sercach, choćby wtedy, gdy przychodzi moment zwątpienia. To potwierdzenie, iż Jezus Chrystus jest naszym Zbawicielem. To święto łączy tych, którzy modlą się tu dziś, z tymi, którzy od lat spoczywają w tej ziemi. Raz w roku, w ten dzień, jesteśmy tu razem - mówił duchowny.
W modlitewnych uroczystościach wzięli udział również przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych.
- To piękne, iż możemy wspólnie, w tej atmosferze skupienia i duchowości, przeżywać tak ważne chwile. Ksiądz proboszcz podczas homilii przypomniał nam, jak istotne są uczestnictwo w liturgii i wiara - ten fundament, na którym budujemy nasze życie. Jako Powiat Sokólski zawsze staramy się wspierać takie inicjatywy. Serdecznie dziękuję księdzu Piotrowi Hanczarukowi za jego zaangażowanie i serce, które wkłada w pracę na rzecz wspólnoty – mówił Łukasz Owsiejko, wicestarosta sokólski.
Duchowny nie zapomniał również podziękować wszystkim, którzy dbają o cmentarz i kaplicę. Zwrócił uwagę, iż wśród grobów nie ma wielu zaniedbanych i zapomnianych miejsc.
Uroczystości zakończyły się procesją wokół cmentarza. W czasie jej trwania odczytywano fragmenty Ewangelii, a słowa Pisma Świętego rozbrzmiewały pomiędzy mogiłami, łącząc niebo i ziemię, żywych i zmarłych.
{gallery}/zdjecia/2025/lipiec/22{/gallery}
Sylwia Matuk – Powiatowy Dom Kultury w Sokółce,
Fot. Maciej Białobłocki