Wywiad z Minister Opieki Długoterminowej Prowincji Ontario – Natalią Kusendova-Bashta.
Wiadomości: Przygotowała Pani nową ustawę, która ma wspomagać opiekę nad osobami starszymi i osobami z demencją. Co w praktyce oznacza ta nowa ustawa dla Rodzin takich osób?
Natalia Kusendova-Bashta: – Pół roku temu, kiedy przyjęłam funkcję Ministra Opieki Długoterminowej, zaczęłam pracować nad ustawą o wspieraniu osób starszych i ich opiekunów. w tej chwili zainwestujemy 114 milionów dolarów, aby poprawić i rozszerzyć opiekę nad osobami starszymi i osobami z demencją. Wszystkie Domy Opieki Długoterminowej będą miały program opieki nad osobami z demencją.
Ustawa ta zapewnia też Seniorom mieszkającym we własnych domach, dostęp do niektórych usług w Domach Opieki Długoterminowej takich jak: usługi kliniczne czy programy rekreacyjne. w tej chwili nasze Domy Opieki Długoterminowej są jakby zamknięte same w sobie. Ja chciałabym otworzyć te domy, tak aby Seniorzy, którzy mieszkają w pobliżu, mogli przychodzić na przykład w piątek po południu na kawę, spotkać się z innymi Seniorami, otrzymać pomoc medyczną, opiekę higieniczną itp.
Pani chce też rozwijać Domy Spokojnej Starości dla poszczególnych grup etnicznych. Dlaczego akurat właśnie taki plan? Czy to oznacza, iż polska społeczność, może spodziewać się nowego domu dla starszych osób podobnego do Copernicus Lodge?
– Jest bardzo ważne dla mnie i dla mojego Ministerstwa, żeby kontynuować budowę tak zwanych Cultural Care Homes. W Ontario mamy prawie 70 takich domów, dla różnych grup etnicznych, w tym oczywiście polski Copernicus Lodge. Mamy również dom ukraiński, w którym też mieszkają Polacy, mamy domy żydowskie, domy włoskie i tak dalej. Jest to dosyć unikalna rzecz – inne prowincje niekoniecznie finansują takie domy ze środków publicznych. My chcemy budować więcej domów etnicznych, bo często osoby z demencją zapominają drugiego języka i można się z nimi porozumieć tylko w języku ojczystym.
– Takim moim osobistym marzeniem jest, aby udało się nam jako społeczności – Polonii w Kanadzie, wybudować kolejny Dom Opieki Długoterminowej (podobny do Domu Kopernika ) w Mississaudze lub w Brampton – gdzie jest dużo Polaków.
Dom, w którym polska kultura będzie pielęgnowana, gdzie Opiekunowie będą mówili po polsku, gdzie będzie polskie jedzenie i gdzie będą odprawiane msze święte po polsku. Rownież, gdzie młodzież harcerska będzie mogła chodzić i śpiewać kolędy po polsku w okresie świątecznym .
– Jako Minister i oczywiście Polka, dołożę wszelkich starań, żeby wspomóc ten projekt. Oczywiście, wszystkie organizacje polonijne, będą zaproszone do współpracy. Liczę również na wsparcie i zaangażowanie całej Polonii.
W którym kierunku, Pani zdaniem, rozwijać się będzie Opieka długoterminowa, biorąc pod uwagę starzejące się społeczeństwo?
– Myślę, iż ważne jest, żebyśmy kontynuowali inwestycje w budowę nowych Domów Opieki Długoterminowej w Ontario. Niestety, poprzedni rząd liberalny nie inwestował w budowę nowych Domów Spokojnej Starości. Dlatego mamy bardzo poważny niedobór takich miejsc.
W tej chwili nasz Rząd inwestuje 9,3 mld dolarów na rozbudowe infrastruktury. Naszym celem jako Rządu jest zbudowanie kolejnych 58 tysięcy miejsc dla naszych Seniorów. w tej chwili w domach dla Seniorów istnieje 80 tysięcy miejsc, więc budowa kolejnych 58 tysięcy, to jest bardzo ambitny cel, który wymaga inwestycji od Rządu. I my to robimy.
Spodziewa się Pani w tej chwili dziecka. Czy może Pani zdradzić, kiedy spodziewany jest poród? Czy wybraliście już imię dziecka?
– Tak, spodziewamy się w styczniu, więc już niebawem. Będziemy czekać, aż Dzidziuś przyjdzie na świat i wtedy zdecydujemy w sprawie imienia.
A wiecie czy to chłopiec czy dziewczynka?
– Tak, ale nie powiem.
Czy wybiera się Pani na urlop macierzyński?
– Wybieram się na 2 lub 3 miesiące na urlop macierzyński. W marcu mamy mieć zatwierdzony nowy budżet. Bardzo walczymy o nowe pieniądze dla naszego ministerstwa. Na dzień dzisiejszy moje ministerstwo ma budżet 9,3 mld dolarów. Mamy jednak nadzieję, iż dostaniemy więcej pieniędzy.
Chciałabym wrócić do pracy w marcu, żeby móc razem z Ministrem Finansów, ogłosić nowy budżet mojego Ministerstwa.
Warto zaznaczyć, iż od kiedy Doug Ford jest Premierem Ontario, inwestycje w opiekę zdrowotną wzrosły o ponad 30 procent. To są bardzo wysokie inwestycje, które nasz Rząd dokonuje.
Wiemy, iż nie jest nic ważniejszego dla mieszkańców Ontario niż zdrowie.
Dziękuję bardzo za wywiad.
– Dziękuję.