Most pieszo-rowerowy ma już rok

3 dni temu

28 marca minął rok od otwarcia mostu pieszo-rowerowego na Wiśle. Chętnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów przeprawa Nowego Centrum Warszawy stała się kolejną wizytówką Warszawy. W tym czasie z popularnej „kładki” łączącej ulice Karową i Okrzei skorzystano 3,5 miliona razy.

Już w dniu otwarcia, czyli 28 marca ub.r., most przyciągnął tysiące pieszych i rowerzystów. Zaciekawienie nową atrakcją oraz okres świąteczny sprawiły, iż po zaledwie tygodniu „na liczniku” nowej warszawskiej atrakcji było już 200 tys. przejść.

Z czasem ruch na najdłuższym moście pieszo-rowerowym w naszym kraju – i jednym z najdłuższych w Europie – ustabilizował się. Wciąż jednak jest chętnie odwiedzany i wykorzystywany. Świadczy o tym stała, wysoka liczba przejść. Według szacunków Zarządu Dróg Miejskich m.st. Warszawy w ciągu pierwszego roku od otwarcia było ich ponad 3,5 mln, z czego ponad 26 proc. stanowią przejazdy rowerem.

Funkcjonalna atrakcja

Duży ruch na moście pieszo-rowerowym wynika z kilku rzeczy. Przede wszystkim to funkcjonalne połączenie między dwoma brzegami Wisły. Nowa przeprawa wygodnie i gwałtownie łączy Trakt Królewski ze Starą Pragą. Pieszo można ją przejść w 6 minut, a przejechać na rowerze – w 2 minuty. Ma więc duże znaczenie komunikacyjne – zarówno dla mieszkańców, jak i turystów – które jeszcze bardziej wzrosło po wybudowaniu nowego przejścia dla pieszych na wysokości ul. Karowej.

Nowa wizytówka stolicy to również modne miejsce spotkań. Na długim na 452 metry moście o awangardowym kształcie błyskawicy nie brakuje miejsca na odpoczynek i relaks. Przeprawa została poszerzona na zgięciach – choćby do 16,3 m – tworząc dwa miejsca do odpoczynku. Mieszkańcy i turyści mogą przysiąść na zamontowanych tam siedziskach i podziwiać panoramę Warszawy. Ogromne wrażenie – zwłaszcza po zmierzchu – robią śródmiejskie i wolskie wieżowce. Z mostu można także zobaczyć Zamek Królewski czy Kolumnę Zygmunta z zupełniej nowej perspektywy.

Oznaczony został na nim także – między drugim a trzecim filarem mostu licząc od praskiej strony – Warszawski Południk Zerowy.

Popularność nowego mostu sprawiła, iż stał się także miejscem różnych wydarzeń. To właśnie na „kładce” nagrywano jeden z odcinków popularnego programu telewizyjnego „Top Model”. Most „zagrał” także w teledysku do jednej z piosenek Moniki Brodki. Pojawiali się na nim uliczni grajkowie, a choćby biały miś, którego słusznie kojarzyć można z zakopiańskimi Krupówkami.

Ważny etap na dalszej drodze

Kolejnym etapem zmian po wybudowaniu przeprawy na praskim brzegu Wisły jest przebudowa ul. Okrzei. Trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji. A na lewym brzegu planowane jest przedłużenie ul. Karowej. Ta również – jak ul. Okrzei – została częścią projektu Nowe Centrum Warszawy.

gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje

Źródło i foto: UM

Idź do oryginalnego materiału